Detoxikácia prostredníctvom prírodných produktov, stravy a pravidelných športových aktivít

Detoxikácia (odstraňovanie toxických látok) predstavuje proces súvisiaci s liečením organizmu.

Ťažké kovy alebo rôzne druhy toxických látok sú všade okolo nás (ovzdušie, voda, potraviny, priemyselné materiály a spotrebné výrobky), na čo stále častejšie začínajú upozorňovať už aj mainstreamové média. Preto nie je ťažké naraziť na články ako:

Za týždeň zje človek plasty vo váhe kreditky

alebo

Pijeme drogy a lieky? Z kohútikov tečú omamné látky

alebo

Desať najnebezpečnejších jedov v potravinách

alebo

Fúj, ročne zjeme dve kilá éčok

alebo

 Za život zjeme 60 ton jedla, z toho 240 kíl éčok

Niektorí odborníci však tvrdia, že telo sa dokáže zbavovať škodlivín úplne samo. A treba s nimi súhlasiť. Telo sa naozaj dokáže čistiť samo, a to 24 hodín denne za pomoci vylučovacích orgánov (koža, obličky, pečeň, pľúca, črevá, lymfatický systém). Tomu sa budeme venovať i viac v inej kapitole Telo má svoj vlastný samočistiaci mechanizmus, ALE …

Situácia sa však za desaťročia prudko zmenila, ľudské telo sa neprispôsobilo. S nahromadenými škodlivinami, s ktorými si dokázal poradiť organizmus našich predkov pred 50, 100 alebo 200 rokmi, si v súčasnosti náš organizmus neporadí. Výsledkom toho narastá počet takých chorôb, ktoré boli kedysi výnimočné. Naši predchodcovia totiž nežili v bazéne chémie, akou sme obklopení dnes. Naše telá už tieto toxíny vylučovať nestíhajú, a preto sa v nich len hromadia. Časom to vedie k rôznym zdravotným ťažkostiam. Našťastie pri prvých nepriaznivých príznakoch a troche snahy dokážeme svojmu telu pomôcť napríklad tým, že mu prostredníctvom nejakej liečebnej kúry pomôžeme toxické látky odbúrať a zdravie máme späť.

Značne odlišne sú na tom deti s poruchami autistického spektra a autisti.

Autistické deti majú v tele vyššiu hladinu toxických látok

Publikované vedecké štúdie dokazujú, že autistické deti majú tendenciu vykazovať výrazne vyššiu hladinu rôznorodých toxických látok a ťažkých kovov v krvi aj moči v porovnaní s normálne vyvíjajúcimi sa deťmi.

Medzi tie najčastejšie spomínané toxíny patria:

  • hliník,
  • olovo,
  • cín,
  • volfrám,
  • tálium,
  • metyl-ortuť,
  • polychlórované bifenyly (PCB),
  • arzén,
  • toluén,
  • mangán,
  • fluorid,
  • chlorpyrifos a DDT (pesticídy, tetrachloretylén, perchloretylén),
  • glyfosát,
  • formaldehyd atď.

Štúdia publikovaná Arizonskou štátnou univerzitou

V publikovanej štúdii Higher levels of several toxic metals found in children with autism, uskutočnenej Arizonskou štátnou univerzitou v roku 2013, na ktorej sa zúčastnilo 55 detí postihnutých autizmom vo veku od 5 do 16 rokov, vedci potvrdili zvýšený výskyt ťažkých kovov v ich krvi a moči v porovnaní so skúmanými 44 zdravými deťmi podobného veku a pohlavia. Vyhodnocovaná skupina autistov mala v krvi až o 41 % vyššie hladiny olova. V moči im zistili hladinu olova vyššiu až o 71 %, cínu o 115 %, volfrámu o 44 % a tália o 77 %.

Ďalšia štúdia Significant Association of Urinary Toxic Metals and Autism-Related Symptoms—A Nonlinear Statistical Analysis with Cross Validation z roku 2016 potvrdzuje výsledky štúdie vykonanú Arizonskou štátnou univerzitou a rozširuje ju o ďalšie fakty a štatistiky.

Olovo, tálium, cín, volfrám, ale aj ďalšie už spomenuté toxické kovy a látky, môžu narušiť vývoj mozgu a jeho funkcie a tiež narušiť normálne fungovanie iných orgánov a systémov tela. O to viac u detí. Vyvíjajúci sa ľudský mozog je totiž výnimočne citlivý na vystavenie akejkoľvek toxicite – a tej je vystavený už v prvom vývojovom štádiu organizmus dieťaťa – ešte v maternici. Počas ranného vývoja dieťaťa môžu toxické látky spôsobiť trvalé poškodenie mozgu už pri nízkej expozícii, ktorá by inak mala len nepatrný alebo žiaden vplyv na dospelého jedinca.

Dlhotrvajúce vystavenie týmto látkam je obvykle spojené s poškodeniami organizmu, čo sa prejavuje:

  • stratou očného kontaktu,
  • stratou reči,
  • ťažkosťami so spánkom,
  • ťažkosťami s učením,
  • zníženým rozsahom pozornosti,
  • oneskoreným vývojom,
  • nízkym IQ,
  • nástupom sebastimulačného repetitívneho správania,
  • straty jemnej a hrubej motoriky,
  • narušenou schopnosťou sociálnej interakcie,
  • chápania spoločenských pravidiel,
  • stratou empatie,
  • hyperaktivitou či
  • agresivitou.

Prakticky ide o väčšinu symptómov sprevádzajúcich autizmus.

ATEC

Zistite celkové skóre ATEC vášho dieťaťa a prirovnajte výsledok k normám
predpokladajúcim jeho budúce zlepšenie.

ATEC test je dostupný v 20 jazykoch vrátane českého. Po otvorení stránky s ATEC kliknite vpravo hore na ikonku English a vyberte si vami preferovaný jazyk.
Podeľte sa s nami o výsledky ATEC vášho dieťaťa. Tu nájdete, čo je to ATEC. Pozrite si ako vyplniť ATEC.

Máte návrh na nové články, videá a správy

Telo ma svoj vlastný samočistiaci mechanizmus

Naše telá sa za normálnych okolností dokážu zbaviť toxínov samé. Keď sú ale vystavené neustálemu toxickému prostrediu, majú problém s ich priebežným odstraňovaním, čo spôsobuje ich akumuláciu, a to aj v mozgu. Niektorých z týchto nebezpečných toxínov alebo ťažkých kovov sa telo bez našej vonkajšej pomoci ani samo zbaviť nedokáže.

Deti sú na tom ešte horšie. Ich imunitný systém vrátane schopnosti detoxikácie nie je taký silný ako u dospelých jedincov. Obranyschopnosť organizmu sa rozvíja postupne, počas toho, ako je vystavený rôznej záťaži alebo choroboplodným zárodkom, ktoré ho napádajú.

Špecifickou skupinou sú deti postihnuté autizmom, ktoré vo väčšine prípadov trpia mnohými zdravotnými ťažkosťami vrátane ťažkostí s metabolizmom a s veľmi nízkou hladinou niektorých životne dôležitých živín. To všetko ešte viac oslabuje schopnosť ich organizmu zbavovať sa naakumulovaných toxických látok.

Netýka sa to však len autistických detí a detí s poruchami autistického spektra, ale aj detí s ADHD a ADD.

Odkiaľ pochádzajú toxíny?

Toxické látky sú už všadeprítomné. Sú v našom riade, v hračkách našich detí a dokonca aj v našom oblečení. Uvoľňujú sa z našich kobercov, matracov, vankúšov či nábytku. Používame ich na umývanie, osobnú hygienu či sprejovanie našich domovov na „extra” sviežu vôňu. Dokonca aj náš vzduch, jedlo a voda sú naplnené toxínmi. Keďže nemáme čas sledovať etikety na výrobkoch a nevzdelávame sa v oblasti škodlivých účinkov rozličných látok na svoje zdravie a zdravie svojich detí, tak bez toho, aby sme si to uvedomovali, každý deň robíme svet nebezpečnejším priestorom pre život.

Každý, komu slúži pamäť a chodí s otvorenými očami, vidí toto rastúce nebezpečenstvo, prejavujúce sa na celkovom zdraví našich detí. Dospelých choroby tiež neobchádzajú. Choroby, na ktoré trpeli kedysi 70 až 80-roční, dnes trpia 30 až 40-roční. Nárast výskytu kožných chorôb, cukrovky, rakoviny, srdcových a mozgových infarktov, alzheimera, parkinsona či zlyhanie ďalších orgánov tiež neveští nič dobré.

Mnohí lekári v zahraničí, ktorí sa venujú deťom postihnutých autizmom, prirovnávajú naše deti ku kanárikom v uhoľnej bani. Prečo? Všetci sme predsa vystavení toxínom každý deň, tak prečo nemá každý autizmus? Pretože jednotlivci s autizmom sú citlivejší na toxíny v životnom prostredí. Či už v dôsledku slabého imunitného systému, zlého zdravia čriev, genetických mutácií, infekcií alebo toxického zaťaženia tela. Inými slovami, nedokážu tieto nežiaduce látky účinne odstrániť ako ich zdraví rovesníci. Preto im treba pomôcť.

Ako jemne ovplyvniť detoxikáciu dieťaťa s autizmom

Klamali by sme, keby sme tvrdili, že sme ohľadom detoxikácie organizmu nášho syna od prvého momentu vedeli, kde a s čím presne začať. Mali sme už ale dostatočnú znalosť v tom, že:

  • po prvé, skôr než začneme s detoxikáciou tela svojho syna, musíme obmedziť na minimum zdroje toxínov, ktoré by ho mohli naďalej obťažovať;
  • po druhé, vybrali sme si síce zdĺhavú, ale jemnejšiu cestu detoxikácie, a to prostredníctvom používania prírodných produktov, skvalitnenia príjmu jedla s nutričnými zložkami a zaradením pravidelných športových aeróbnych aktivít podporujúcich zdravé potenie sa.

Nižšie sú podrobnejšie rozpísané vykonané zmeny:

Strava

Nahradili sme všetky priemyselne spracované potraviny za čerstvé, prešli na domáce varenie a pečenie a zároveň upravili synov jedálny lístok. Ako sme podrobnejšie spomínali v sekcii Strava, nechali sme sa viesť pri úprave stravy pre syna výsledkami a skúsenosťami tisícov rodičov, ktorí sa zúčastnili na prieskume Parent ratings of behavioral effects of special diets, ktorý urobil Autism Research Institute (ARI).

Voda

Miesto vody z vodovodu, v ktorej sa podľa testov dnes už nachádza kadečo, sme prešli na filtrovanú vodu. Viac sme o vode písali tu >>

Cukor

Odstránili sme takmer všetky výrobky, v ktorých sa nachádza rafinovaný cukor. Je totiž vysoko návykový a podporuje v tele zápaly všetkého druhu. Ako náhradu sme spočiatku skúšali mnohé zdravšie varianty ako xylitol, erythritol, agávu, med, stéviu, javorový sirup, ale napokon sme skončili pri miernom používaní kokosového cukru, ktorý má jeden z najnižších glykemických indexov (35) a na rozdiel od ostatných sladidiel obsahuje aj iné živiny. Najpozoruhodnejšie z nich sú železo, zinok, vápnik a draslík spolu s niektorými mastnými kyselinami s krátkym reťazcom, ako sú polyfenoly a antioxidanty. Je to stále však cukor. Zvyšok osladzujeme čerstvým alebo sušeným ovocím.

Prírodná detoxikácia

Vymeniť priemyselne spracované potraviny za čerstvú zeleninu a ovocie bol základný stupeň k úspechu zlepšenia stavu nášho syna. Ešte viac však pomohlo to, že sme vedeli, ktoré z potravín majú schopnosť telo zbaviť toxínov. V jedálnom lístku nášho syna sú najčastejšie používané v prirodzenej, sušenej alebo odšťavenej forme – brokolica, karfiol, kel, kapusta, cvikla, zeler, mrkva, vňať petržlenu, špenát, zázvor, kyslá kapusta, jablčný ocot, citrón, probiotiká, vajíčka, cesnak, kurkuma a čierne korenie, semiačka chia, ľanové, konopné semiačka, vlašské a mandľové orechy. Z divo žijúcich rastlín najmä púpava (koreň zbieraný na rozhraní jesene a zimy), žihľava a skorocel.

Prostredie

Zo synovho dosahu sme odstránili všetko, čo je známe, že v sebe obsahuje nebezpečné látky, ktoré majú možnosť vstrebávať sa vzduchom, jedlom alebo dotykom. Podrobnejšie sa tomu venujeme v sekcii Prostredie >>

Probiotiká

Dávka denných probiotík pomáha obnoviť rovnováhu dobrých baktérií a posilniť imunitný systém. Najjednoduchšie, ale zároveň aj s najslabším účinkom sú tie, ktoré sa dajú zakúpiť v lekárňach. V rozmedzí 4 až 5 rokov sme ich vyskúšali dobrý tucet, rozličných značiek a od najlacnejších až po najdrahšie. Naša skúsenosť s ich používaním je však taká, že je ich výhodné používať v núdzi. Najúčinnejšie a pre peňaženku najmenej bolestivé je podávať dieťaťu prírodné probiotiká vo forme rozličných fermentovaných jedál – kyslá kapusta, juška, kokosový jogurt, vodný kefír atď.

Soľné kúpele

Soľné kúpele pomáhajú telo mineralizovať cez pokožku (soľ z Mŕtveho mora, himalájska soľ, soľ z tureckého jazera alebo morská soľ z Chorvátska). Epsomská soľ zase v kombinácii so sódou bikarbónou (ale aj bez nej) je schopná tela zbavovať toxínov (1/4 pohára epsomskej soli + 1/4 pohára sódy bikarbóny (potravinárskej) + esenciálne oleje (napr. 10 kvapiek eukalyptu alebo 10 kvapiek levandule).

Slnečné svetlo

Začali sme dbať na to, aby sme zakaždým, keď to počasie dovolí, robili športové aktivity výhradne v prírode. Slnečné svetlo je totiž najcennejším zdrojom vitamínu D, ktorý je potrebný na správne fungovanie imunitného systému. Taktiež vidíme, aký má príroda upokojujúci a uzemňujúci efekt na nášho syna. Zvyčajne je vysmiaty a veľmi vyrovnaný.

Šport

Pohyb a potenie urýchľuje metabolické procesy v tele, čím pomáha celkovej detoxikácii tela, nehovoriac o blahodarných účinkoch na celkovú relaxáciu mysle. Mimochodom, pohyb, konkrétne natriasanie alebo skákanie, je jedným z najlacnejších a najefektívnejších spôsobov detoxikácie lymfatického systému. Lymfatický systém totiž nemá samočistiaci mechanizmus. Druhý, lenivejší a finančne nákladnejší spôsob je – dieťa objednať na lymfatickú masáž.

Nutričná podpora vo forme minerálov a vitamínov

V ideálnom svete by sme mali vedieť získať takmer všetky potrebné minerály a vitamíny z každodenného jedla, ale v takom svete už dávno nežijeme. Navyše autistické deti sú známe tým, že ich majú chronický nedostatok. Preto sa stále snažíme o ich extra dopĺňanie. Pokiaľ sa to nepreháňa, čím myslíme, že postačuje dávať polovičné alebo štvrtinové dávky z predpísaných dávok, tak len pomáhajú telu pracovať efektívnejšie, a to aj pri detoxikácii.

Emočný blahobyt

Neustále sme sa snažili, aby láska, pozornosť, pozitívne emócie a priateľské okolie sprevádzali nášho syna odmala. Zároveň ale okolo neho nikdy nechýbali ľudia, ktorí dokázali nášho syna učiť nové veci, motivovať ho, posmeľovať, a tým posúvať jeho limity, aby mohol neustále rásť.

Esenciálne oleje

Esenciálne oleje sa používali tisíce rokov na lekárske a zdravotné účely. Pri ich používaní však treba byť opatrný. Len preto, že je niečo prírodné, neznamená to, že to nemôže ublížiť. Je potrebné si o nich niečo naštudovať a naučiť sa s nimi zaobchádzať. V závislosti od druhu majú mnohé vlastnosti a účinky ako lieky. Niektoré sú antidepresívne, stimulačné, detoxikačné, ale aj antibakteriálne, antivírusové, ale aj so schopnosťou upokojovať. Samozrejme, ako aj lieky, ak sa neurobí správny vyber alebo správne riedenie, potom z času na čas neúčinkujú, prípadne účinkujú až príliš.

Ako dopadla naša detoxikácia?

Prakticky sa ešte neskončila. Stále konzumujeme čerstvé potraviny, pijeme filtrovanú vodu, dokola pijeme liečivé bylinkové čaje, veľa športujeme, sme v prírode stále, keď sa dá, robíme kúpele aspoň 2-krát do týždňa, namiesto tabletkových probiotík berieme prírodné atď.

Samozrejme, keď sme začínali, tak sme žiadne znalosti ani skúsenosti nemali. Na druhej strane to skôr môžeme dnes považovať za pozitívum, pretože proces detoxikácie u nášho syna prebiehal postupne. Aj napriek tomu sa z času na čas nevyhol občasným liečebným krízam. Obvykle boli sprevádzané únavou, bolesťou hlavy, vyhodenými vyrážkami, nafukovaním, riedkymi a zapáchajúcimi stolicami, rovnako aj močom, nočným potením a pod. Išlo však len o chvíľkové prejavy, ktoré súviseli s vyplavovaním toxínov z tela.

Každá jedna zo spomenutých úprav hrala nejakú úlohu pri navrátení nášho syna k normálnemu životu. Zlepšoval sa v správaní, zlepšovala sa jeho rýchlosť a chuť učiť sa nové veci, sledovať konverzáciu či chápať požiadavky a mnohé iné bežné veci. Zlepšovanie bolo zjavné už aj pre menej zainteresovaných ľudí v jeho okolí.

A na záver jedna zo zaujímavých skúseností. Keď s niekým rozoberáme tému detoxikácie, tak občas dostaneme otázku:

„A ako viete pri toľkých zmenách, ktorá zo spomenutých vecí
pomohla zmierniť autistické príznaky najviac?“

Nikdy sme neuvažovali nad tým, ako pomôcť svojmu synovi dostať späť k životu iba čiastočne, preto nás spočiatku táto otázka zaskočila. Áno, počas používania cilantra (koriandra) sme videli väčšie zmeny v porovnaní s púpavovým koreňom, žihľavou alebo ďalšími už zo spomenutých liečiv, ktoré syn užíval, alebo ich prestal užívať. Z detoxikácie by sme však určite nič zo spomenutého nevylúčili z dvoch dôvodov:

  1. kvôli synergickému efektu, ktorý dokáže doručiť väčší konečný efekt ako len súhrn jednotlivo použitých zmien;
  2. kvôli síce malému, ale kontinuálnemu zlepšovaniu celkových podmienok na uzdravenie.

Pre tých, ktorých zaujíma, aký efekt sa dá dosiahnuť síce iba čiastkovým ale neustálym zlepšovaním viacerých elementov naraz, odporúčame prečítať si štúdiu Aggregation of marginal improvement alebo aspoň článok How 1% Performance Improvements Led to Olympic Gold.

Samozrejme, aj my sme spočiatku hľadali iba tú „jednu zázračnú pilulku”, ktorá by dokázala všetko vyriešiť jedným šmahom. Ponorenie sa do štúdií nás však priviedlo do reality. Súhlasíme, niekedy stačí na markantné zlepšovanie stavu autistického dieťaťa použitie jednej správnej intervencie. A je úžasné byť svedkom takmer zázračných pozitívnych zmien. Tieto zmeny sa však časom ustália na nejakom bode a je potrebné zapracovať ďalšie. No nie každé so sebou dokážu priniesť rovnako veľké zlepšenia. Z našich skúseností dokážeme potvrdiť, že bez kontinuálneho zapracovávania nových a vylepšovania starších intervencií či prístupov by náš syn nebol ani z 2/3 tam, kde dnes je, ale hlavne, kde môže byť za ďalší rok, päť či desať.

Takže naša súčasná odpoveď na otázku:

„A ako viete pri toľkých zmenách, ktorá zo spomenutých vecí
pomohla zmierniť autistické príznaky najviac?”

…je, ako by povedali Angličania:

„We don’t really care!“

Máte návrh na nové články, videá a správy

Zdroje

Za týždeň zje človek plasty vo váhe kreditky
https://www.etrend.sk/ekonomika/za-tyzden-zje-clovek-plasty-vo-vahe-kreditky.html

Pijeme drogy a lieky? Z kohútikov tečú omamné látky
https://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/pijeme-drogy-lieky-z-kohutikov-tecu-omamne-latky.html

Desať najnebezpečnejších jedov v potravinách
https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/foto-desat-najnebezpecnejsich-jedov-potravinach-cislo-5-je-najhorsie

Higher levels of several toxic metals found in children with autism
https://asunow.asu.edu/content/higher-levels-several-toxic-metals-found-children-autism

Significant Association of Urinary Toxic Metals and Autism-Related Symptoms—A Nonlinear Statistical Analysis with Cross Validation
https://www.google.com/url?client=internal-uds-cse&cx=007921449323584335659:7htbgpmmreu&q=https://repository.asu.edu/attachments/18

Parent ratings of behavioral effects of special diets
https://www.autism.org/wp-content/uploads/2018/12/ParentRatings2009.pdf

Aggregation of marginal improvement
https://jamesclear.com/wp-content/uploads/2016/08/ABriefGuidetoProcessImprovement-2.pdf

How 1% Performance Improvements Led to Olympic Gold
https://hbr.org/2015/10/how-1-performance-improvements-led-to-olympic-gold

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore