Strava – najdôležitejšia časť puzzle pri zlepšovaní stavu nášho syna

Ak by sme si museli vybrať iba jednu vec, s ktorou by sme chceli nášmu synovi z veľkej časti prinavrátiť stratené mentálne a fyzické zdravie, tak by to bola bez zaváhania strava. Strava, ktorá má schopnosť autizmus liečiť, nie ktorá autizmus udržiava v permanentnom stave alebo ho časom ešte zhoršuje. Nikdy by sme však neuverili, že správne nastavená diéta je pre autistické dieťa kľúčová, keby sme sami nepozorovali na synovi viditeľné zmeny.

Áno, prešli sme cez množstvo štúdií, prečítali stovky blogpostov alebo príspevkov rodičov na fórach, aká je úprava stravy prínosná pre deti s diagnostikovaným autizmom. So zmenou stravovacích návykov je to však asi ako so zmenou náboženstva. Nikomu sa to nové nemôže nanútiť. Musí sa preto každý rozhodnúť sám.

Nám to napokon tiež trvalo večnosť. A to aj napriek tomu, že sa nám už pri prvých úpravách stravy podarilo do značnej miery odstrániť najproblémovejšie symptómy sprevádzajúce synov autizmus:

  • agresivitu,
  • zmeny nálad,
  • sebaubližovanie,
  • chodenie po špičkách,
  • bolesti bruška a bolesti hlavy.

Trvalo nám však ďalšie dva roky, pokým sme natrafili na prieskum (priložený v nasledujúcej kapitole), na základe ktorého sme sa už bez obáv rozhodli dodržiavať striktnejšiu diétu. Konkrétne sme vyhodili z jedálnička nielen všetko, čo obsahovalo glutén, kazeín, sóju a rafinovaný cukor, ale aj potraviny, ktoré ich mohli obsahovať v skrytej forme. Jednoducho sme začali čítať, čo je napísané na obaloch, a potraviny selektovať. V rozmedzí niekoľkých mesiacov sa vytratili ďalšie synove autistické symptómy:

  • prázdny pohľad do kútov a do stropu,
  • sebastimulačné repetitívne (opakujúce sa) činnosti,
  • nárazové výkyvy nálad,
  • kŕčovitá manipulácia rúk,
  • točenie sa dookola ako vĺčik.

Ako jednými dverami odchádzali jednotlivé symptómy autizmu, tak druhými prichádzali pozitívne zmeny. Synovi sa vrátil pravidelný a hlboký spánok. Predlžoval sa očný kontakt, zlepšila sa koncentrácia a schopnosť učiť. Zvyšovala sa mu celodenná energia aj energia v športových aktivitách. Vracala sa mu jemná aj hrubá motorika. Začal opäť prejavovať radosť a svoju personalitu. Stával sa z neho huncút, akého sme ho poznali kedysi.

Ale poďme poporiadku.

Šťastie začiatočníkov

Samozrejme, ako nadšenci športových aktivít sme o stravovaní a diétach niečo vedeli. Ale ako väčšina rodičov nemali sme ani my vyštudované nutričné poradenstvo špeciálne venované deťom, o to zvlášť deťom, u ktorých bol diagnostikovaný autizmus. Avšak vycepovali nás na robenie prieskumov a analyzovanie údajov. Po úvodných stovkách presurfovaných webov a množstve rozporuplných rád sme našli na stránke Autism Research Institute (ARI) prieskum „Parent Ratings of Behavioral Effects of Biomedical Interventions“, na ktorom sa zúčastnilo 27 000 rodičov s deťmi postihnutými autizmom. Niekoľko tisícov z týchto rodičov sa zapojilo aj do hodnotenia prospešnosti rozličných diét. Tomu hovoríme objektívnosť skúmania – štatistiky postavené na osobných skúsenostiach tisícov rodičov.

Diéty vhodné pre autistické deti

Pozerajúc na štatistiky nám bolo odrazu jasné:

a) na aké diéty a v akej miere reagujú deti s diagnostikovaným autizmom,
b) bez zbytočných obáv sme vedeli, čo všetko sa dá testovať.

Ako sme už vyššie spomenuli, spočiatku sme sa rozhodli striktne vylúčiť zo synovho jedálnička glutén, kazeín, sóju a rafinovaný cukor. Po úprave jedálnička boli pozoruhodné dve veci. Prvá, úpravou stravy sa nám podarilo odstrániť mnohé problémy, ktoré sa riešia predpísovanými liekmi. Druhá, pozitívne zmeny, ktoré so sebou zmena jedálnička priniesla na celkový zdravotný stav nášho syna. Ako je to možné? Tiež sme sa divili, pokým sme nenašli nasledujúce informácie.

ATEC

Zistite celkové skóre ATEC vášho dieťaťa a prirovnajte výsledok k normám
predpokladajúcim jeho budúce zlepšenie.

ATEC test je dostupný v 20 jazykoch vrátane českého. Po otvorení stránky s ATEC kliknite vpravo hore na ikonku English a vyberte si vami preferovaný jazyk.
Podeľte sa s nami o výsledky ATEC vášho dieťaťa. Tu nájdete, čo je to ATEC. Pozrite si ako vyplniť ATEC.

Máte návrh na nové články, videá a správy

 

Prvý krok: Prechod na bezlepkovú, nemliečnu a nesójovú diétu

Táto kapitola by sa tiež mohla nazývať „Ako sme odstavili syna od heroínu“ (onedlho vysvetlime prečo).

Ako asi viete, väčšina detí s diagnostikou autizmu zvykne mať ťažkosti z celého radu potravín. Najčastejšie ale z tých, ktoré obsahujú glutén, kazeín, sóju a cukor. Najbežnejšie príznaky intolerancie na niektoré z nich sa dajú ľahko identifikovať – bolesti brucha, zápcha, plynatosť, nadúvanie, odmietanie potravy, ekzémy, únava, náhle zmeny nálad, podráždenosť, predráždenosť, porucha pozornosti. Keďže náš syn trpel na takmer všetky zo spomenutých príznakov, tak sme sa na tieto potraviny pozreli podrobnejšie.

Dôvody na odstránenie sóje

Sóji patrí hneď niekoľko „prvenstiev“, ale najpodstatnejšie z nich je to, že sója je jedna z najťažšie stráviteľných strukovín. Pôsobí ako inhibítor enzýmov a blokuje vstrebávanie istých minerálov, akými sú kalcium, meď, železo, magnézium, zinok, ktorých majú deti s diagnostikovaným autizmom oproti zdravým deťom výrazný nedostatok.

Soy has one of the highest percentages of contamination by pesticides of any of our foods. And soybeans are high in phytic acid, present in the bran or hulls of all seeds. It's a substance that can block the uptake of essential minerals – calcium, magnesium, copper, iron, and especially zinc – in the intestinal tract.

Newest Research on Why You Should Avoid Soy >>
Soy was never intended for human consumption. What? >>
Soy and Children's Health: Evidence of Soy Toxicity Mounting >>

Sóju môžeme údajne nájsť takmer v 60 % potravín predávaných v supermarketoch. Sója sa používa ako lacné plnivo pri rôznych druhoch potravín – od chlebov, koláčov, keksov, cereálií, margarínu, rastlinných olejov, džúsov, čokolád, zmrzliny, cukríkov až po šalátové dresingy, klobásy, párky, paštéty atď.

Sója bola to posledné, s čím by mal náš syn ešte bojovať.

Citlivosť na lepok a kazeín

Podľa zistení i keď autistické deti nemajú celiakiu alebo alergiu na pšenicu, napriek tomu môžu byť citlivé na lepok. Príčinou je tzv. leaky gut alebo po slovensky syndróm priepustného čreva. Znamená to, že cez steny čriev sa dostávajú do krvného obehu proteíny ako lepok (glutén), kazeín, sójový proteín, ale aj tie zložky, ktoré sa im štruktúrou podobajú a nachádzajú sa v potravinách ako kukurica, vajcia, sezam, ryža, čokoláda a v iných. V tele takýchto detí to, samozrejme, spôsobuje chronický zápalový stav.

Ak si pozrieme prieskum vykonaný Autism Research Institute (ARI) v sekcii „SPECIAL DIETS“, zistíme, že 55 % zo 4 340 rodičov potvrdilo zlepšenie stavu svojho dieťaťa po odstránení samotnej pšenice. Ale až 69 % rodičov z 3 593 potvrdilo zlepšenie po odstránení lepku aj kazeínu z prijímanej potravy.

Zlepšenie autizmu po odstránení lepku aj kazeínu

Ide o to, že lepok je bielkovinová zložka obilia, ktorú okrem pšenice obsahujú aj raž, jačmeň, špalda a ďalšie. A to je dôvod zobrať do úvahy dané fakty, a tým zabezpečiť vyššiu úspešnosť pri zlepšovaní zdravotného stavu svojho dieťaťa. Ak vás zaujíma, ako lepok zapríčiňuje poruchy mozgu, odporúčame, aby ste si prečítali knihu Pšeničný mozog od neurológa Davida Perlmuttera alebo aspoň článok Lepok – každodenný tichý zabijak v našom tele.

Ide však iba o jednu súčasť prejavov choroby, s ktorými musia bojovať malé telíčka našich detí.

Zdravotné ťažkosti v spojení so syndrómom priepustného čreva sa prejavujú i v tom, že glutén a kazeín sa v tele štiepi na peptidy, gluteomorfíny a kazomorfíny, a keď sa tie dostanú do detského mozgu, tak účinkujú podobne ako ópium, morfium a heroín.

„Lepok a mliečne výrobky v skutočnosti pôsobia na mnoho ľudí ako drogy“, hovorí imunológ a výskumník Aristo Vojdani, PhD, MSc, MT, generálny riaditeľ Immunosciences Lab, Inc. v Beverly Hills v Kalifornii. „Rovnako ako u závislých od heroínu alebo od tabletiek proti bolesti, náhle vysadenie gluténu alebo kazeínu môže spôsobiť abstinenčné príznaky,“ hovorí Vojdani. Je to preto, že glutén aj kazeín sa rozdeľujú na peptidy gluteomorfínu a kasomorfínu, a ak tieto krátke reťazce proteínov preniknú cez črevo a dostanú sa do mozgu, tak napodobňujú účinky heroínu a morfínu.

“In fact, gluten and dairy do act as drugs for many people” says immunologist and researcher Aristo Vojdani, PhD, MSc, MT, the CEO of Immunosciences Lab, Inc. in Beverly Hills, California. ” Just as with the heroin or pain-pill addict, going off gluten or casein cold turkey can produce withdrawal symptoms”, says Vojdani. That’s because both gluten and casein are broken down into gluteomorphin and casomorphin peptides, short chains of proteins that, should they escape through the gut and make their way to the brain, mimic the effects of heroin and morphine.

To sú dôvody, prečo mnohé autistické deti mávajú neprítomný pohľad, nereagujú na okolie, chlad, teplo, bolesť, nebezpečenstvo, nedokážu sa sústrediť alebo sú zaseknuté v opakujúcich sa (repetitívnych) činnostiach. Skrátka pripomínajú nadrogovaných alebo intoxikovaných ľudí. Odstránením týchto potravín, teda zmenou stravy u väčšiny detí badať priaznivé zmeny chovania v priebehu niekoľkých mesiacov.

Dobrá správa je, že pri striktne dodržiavanej diéte a podpore obnovy mikroflóry črevného traktu prebiotikami (zelenina, ovocie) a probiotikami (kvasená zelenina, juška, kokosový jogurt, vodný kefír) sa podarilo mnohým deťom zregenerovať črevný trakt až natoľko, že sa mohli vrátiť ku klasickej strave. Aj keď sa to neodporúča. Keď budete googlovať, ako vzniká syndróm priepustného čreva, tak prídete na to, že skôr či neskôr sa ochorenie môže vrátiť. A hoci detský črevný trakt sa vyliečiť dá, u dospelých to vraj už nie je možné. Takže je dobré vedieť, čomu sa podľa možnosti treba vyhýbať.

Dnes už vieme len skonštatovať, že veľký podiel na znížení skóre ATEC u nášho syna v priebehu prvého roka z 90 na 36 bodov má striktne dodržiavaná diéta. Inými slovami, odstránením potravín spôsobujúcich zápaly sa najhoršie zo symptómov vytratili samy od seba.

Skúška správnosti

Ako sme si istí, že za týmito pozitívnymi zmenami je vylúčenie spomínaných potravín?

No niekoľkokrát nás asi opustil zdravý rozum, keď sme povolili synovi zjesť niečo, čo by nemal. Ale vrátil sa nám, len čo sme zaregistrovali prvé „lastovičky“ prejavov autizmu – striedavé nálady, točenie sa, chodenie po špičkách, podráždenosť, agresivita, neschopnosť sa sústrediť atď. Tie na seba totiž nenechajú dlho čakať, obvykle sa objavia o 24 až 48 hodín. Problém je v tom, že trvá niekoľko dní až týždeň, než sa opäť vytratia tie najhoršie príznaky. Skrátka, dostatok času na zamyslenie, či tá zmrzlina, jogurt alebo torta stáli za spôsobenú traumu synovi, nám a okoliu.

A že bez striktne upravenej stravy to pôjde ťažko, potvrdzuje aj Amy A. Yasko vo svojej knihe „Autism: Pathways to Recovery“. Je zjavné, že sa dobre orientuje v tejto problematike, keď píše:

Aj keď v knihe „Autizmus: Cesty k uzdraveniu“ nezdôrazňujem stravovanie, považujem to za základ všetkého. Ak totiž stravovanie dieťaťa nebude nastavené ideálne, nebude možné napraviť rovnováhu v jeho organizme a obnoviť imunitnú integritu. Akonáhle sa zabezpečí správne stravovanie, dá sa pristúpiť k implementácii potrebných doplnkov.

Even though I don’t emphasize the diet aspect in my book “Autism: Pathways to Recovery”, I consider it foundational because we won’t be able to correct health imbalances and restore immune integrity if a child is constantly exposed to non-ideal foods. Once the right diet is in place, we can proceed to implement the supplements.

- Amy A. Yasko, Ph.D., NHD, AMD, HHP, FAAIM Dr. má vzdelanie v molekulárnej biológii, biochémii, imunológii, bakteriológii, biotechnológii, prírodných liečivách.

Druhý krok: Odstránenie rafinovaného cukru

Ďalšiu z potravinových zložiek, ktorú sme synovi vysadili z jedálneho lístka, bol rafinovaný cukor. To ani nebol problém, pretože sa k nemu dostával striedmo. Namiesto cukríkov a čokolád odmala uprednostňoval skôr ovocie. Na osladenie koláčov sme pridávali trstinový cukor, ktorý sme sa časom pokúšali nahradiť stéviou, xilitolom, sirupom z agávy alebo medom. Napokon sme však skončili pri používaní kokosového cukru, ktorý má podobnú chuť ako skutočný cukor. Je vyrábaný z miazgy kvetov kokosovej palmy a bez použitia chemických konzervačných látok, bielidiel a rafinácie. Navyše má nižší glykemický index. Kokosový cukor však nie je zázračné sladidlo, je len zdravší ako rafinovaný cukor, ale určite horší ako stévia alebo žiaden cukor. V koláčoch ho však používame iba sporadicky. Chuťovo sú koláče skôr postavené na tom, na čo v nich narazíte. Sušené a čerstvé ovocie, oriešky alebo semienka.

Rafinovanému cukru je nutné venovať náležitú pozornosť. Hlavne u detí s autizmom. Preto sme sa rozhodli, že sa budeme zaoberať jeho vplyvom na organizmus v jednom z prvých blogpostov.

Dovtedy aspoň spomenieme dve dôležité informácie.

Rafinovaný cukor podporuje v tele zápaly, je pre telo toxický, návykový a je to droga.

Chýbajú mu akékoľvek proteíny, minerály a vitamíny. Naopak, pri spracovaní oberá telo o vitamíny A, C, D, B a o minerály ako kalcium, magnézium, draslík, chróm a rad ďalších. Pri nedostatočných zásobách týchto komponentov (čím autistické deti poväčšine trpia) si ich telo berie priamo z kostí alebo z ďalších častí tela.

Cukor ovplyvňuje u detí schopnosť sa učiť

Keď v New York City public schools znížili deťom obsah cukru v raňajkách a obedoch, ich akademické skóre stúplo v priemere o 15,7 %. V rámci vykonanej štúdie boli taktiež okrem cukru eliminované zo stravy umelé farbivá, syntetické príchute a dve konzervačné látky. Ale to nebolo všetko.

Pri porovnaní zistili, že najväčší progres zaznamenali u detí, ktoré dosahovali najslabšie výsledky. Inými slovami, deti s predošlými poruchami učenia začali dosahovať úroveň normálnu na svoj vek. To boli deti, ktorým predošlé intervencie nepomohli zvýšiť študijný priemer. Všetky zmeny súviseli teda iba so znížením obsahu cukru v ich výžive.

Tretí krok: Odstránenie umelých sladidiel, dochucovadiel a ďalšej chémie

S nárastom vedeckých výskumov venujúcim sa životnému prostrediu, toxikológii a epigenetike, pribúdajú nové poznatky o účinkoch toxického vplyvu na ľudské zdravie, špeciálne na deti. Na základe týchto poznatkov Mery Coyleová, D. I. Hom. (homeopat s rozsiahlym výcvikom v homotoxikológii) navrhuje, aby sa správnejšie volili otázky. Napríklad namiesto otázky:

„Nachádza sa vaše dieťa v autistickom spektre?“

... by otázka mohla znieť:

„Do akej miery je telo vášho dieťaťa zamorené toxínmi?“.

Z výskumov je totiž už zjavné Higher levels of several toxic metals found in children with autism, Significant Association of Urinary Toxic Metals and Autism-Related Symptoms—A Nonlinear Statistical Analysis with Cross Validation, že autistické deti majú okrem iných ťažkostí výrazne vyššiu úroveň ťažkých kovov (olovo, ortuť, hliník) a toxínov (arzén, fluorid, glyfosát) vo svojom organizme v porovnaní so zdravými deťmi. Vysvetlenie, prečo je to tak, nájdete v článku a sekcii „Toxic Load and Autism“.

Aby sme zabránili ďalšiemu hromadeniu akýchkoľvek toxínov alebo ťažkých kovov, vylúčili sme zo synovho jedálneho lístka aj zo života všetko, čo:

  • obsahuje umelé sladidlá, dochucovadlá, excitotoxíny, aditíva, emulgátory, stabilizátory, zahusťovadlá, látky na zvlhčovanie a konzervačné látky,
  • môže vylučovať toxické látky do potravín, pretože je to balené do konzervy, plastovej fľaše, zvnútra je potiahnuté hliníkovou fóliou, napr. džús,
  • sa využíva v domácnosti na čistenie – prostriedky na pranie, umývanie riadov a podláh, ktoré obsahujú nebezpečné toxíny,
  • sa bežne používa na osobnú hygienu, lebo mnohé z toho obsahuje toxické a karcinogénne látky.

S dostatočnou podporou prírodných liečiv a dennými športovými aktivitami sme zabezpečili, aby synove telo mohlo rýchlejšie a ľahšie začať pracovať na vylučovaní existujúcich toxínov z tela, či už pokožkou, pľúcami, obličkami, pečeňou alebo pravidelnou stolicou.

Samozrejme, treba tomu rozumieť tak, že ochrániť dieťa v dnešnej dobe pred všetkou chémiou, ktorou je obklopené, je nemožné. To by sme sa museli odsťahovať na inú planétu. Nad čím však kontrolu máme, je výber menšieho zla. V synovom prípade sme preto dali prednosť:

  • prírodným potravinám, ktoré majú nutričnú hodnotu (obvykle potraviny s veľmi krátkou trvácnosťou – zelenina, ovocie, bio mäso), pred priemyselne spracovanými potravinami (obvykle potraviny s dlhou trvácnosťou) bez takmer nulovej nutričnej hodnoty.
  • postupne sme sa vrátili ku klasickému vareniu a pečeniu, aké sme si pamätali z domu. Niežeby sa u nás nevarilo a nepieklo, ale prejdením na bezlepkovú a diétu bez kazeínu toho veľa v bežných potravinách už na konzumáciu nenájdeme. A to, čo nájdeme, je väčšinou mŕtve a prepchané chémiou. So, no, thank you.

Umelé sladidlá – toxické látky, ktoré poškodzujú dôležité časti tela
(aspartám, acesulfám, sukralóza, cyklamát, sacharín)

O tom, čo všetko spôsobujú alebo narušujú v tele umelé sladidlá, výstižne pojednáva článok „Uměla sladidla a dochucovadla jsou nebezpečná“ alebo článok „Nebezpečný ASPARTAM E951 – Umelé sladidlo“ , takže sa tomu rozsiahlejšie venovať nebudeme. Napokon článkov na tému „umelé sladidlá“ sa dá na internete nájsť neúrekom.

Popri všetkom ostatnom však spomenieme aspoň nasledujúce: umelé sladidlá si našli cestu k deťom cez takmer všetky spracované potraviny – ovocný džús, limonáda, žuvačky bez cukru, cereálie, sladkosti, jogurty, mliečne nápoje, multivitamíny atď. Prečo sa používajú umelé sladidlá v takom rozsahu? Pretože sú mnohonásobne sladšie (100, 200 až 600-krát ako bežný rafinovaný cukor) a pre výrobcov potravín sú ich výrobky lacnejšie, a tak z toho profitujú.

Otázkou je, ako mohlo byť povolené niečo, čo môže spôsobovať rakovinu, bolesti kĺbov, sklerózu, ochorenie imunitného systému, depresiu, nevoľnosť, alergie, bolesti hlavy, problémy s dýchaním a desiatky ďalších zdravotných ťažkostí, pridávať do potravín?

Ale to „najlepšie“ ešte len nasleduje v ďalšej kapitole.

Excitotoxíny – chuť, ktorá zabíja
Glutaman sodný / MSG (monosodium glutamate)

Excitotoxíny, chuť, ktorá zabíja – „Excitotoxins, taste that kills“ – je kniha napísaná neurochirurgom a odborníkom na výživu Russellom L. Blaylockom a podporená 450 vedeckými štúdiami. Russell Blaylock v nej pojednáva o MSG – glutamane sodnom, ktorý slúži ako dochucovadlo/zvýrazňovač chuti a pridáva sa vo veľkom do potravín, nápojov a dokonca aj detských. Od roku 1940 sa jeho používanie v potravinárskom priemysle prakticky každú dekádu zdvojnásobuje aj napriek tomu, že na konci 60. rokov vedecké výskumy začali poukazovať na nebezpečenstvo používania MSG v potravinách.

Takže prečo je pridávanie glutamanu sodného do potravín také nebezpečné?

  1. Pridáva potravinám a nápojom neodolateľnú chuť, čo robí ľudí návykových až závislých od jedál obsahujúcich MSG.
  2. Stimuluje neuróny na smrť (preto aj ten názov excitotoxín), čo následne spôsobuje poškodenie mozgu v rôznej miere a rozsahu.
  3. Zapríčiňuje rakovinu a zväčšuje nádory.

„Excitotoxíny spôsobujú, že sa mozgové bunky a neuróny vzrušia až do bodu, pokým sa úplne vypália. Avšak oveľa horšia je neurálna smrť, ktorá sa prejaví niekoľko hodín po tomto spastickom neurálnom poškodení. Áno, neuróny jednoducho zomrú, akoby boli doslova uštvané k smrti. Keď raz tie neuróny stratíte, sú navždy preč. Poškodenie nie je možné napraviť.

“Excitotoxins cause a brain cell to become very excited and your neurons basically fire spastically until they finally burn out”. But far worse is the neural death that occurs several hours after this spastic neural firing. Yes, the neurons simply die, as if they’ve been literally excited to death. Once you lose those neurons, they are gone for good. The damage cannot be repaired.
— Dr. Cathie-Ann Lippman, MD

Dr. Blaylock hovorí, že stovky miliónov detí sú vystavené tomuto nebezpečenstvu. Ovplyvňuje to nielen ich celkové zdravie, ale hlavne zdravý vývoj a funkčnosť mozgu bez toho, aby o tom rodičia vedeli.

Deciphering the MSG controversy
 >>
MSG: CAN AN AMINO ACID REALLY BE HARMFUL? >>
Monosodium glutamate is related to a higher increase in blood pressure over 5 years >>

Problém je v tom, že aj keď nájdeme na potravinách oznam „produkt neobsahuje MSG”, neznamená to, že sa tam MSG nenachádza. To platí iba pri 100% MSG. Akonáhle obsahuje 98 %, výrobca má povolené použiť iné pomenovanie. Tých pomenovaní, pod ktoré výrobcovia glutaman sodný schovávajú, je niekoľko desiatok. A keď si dáme tú námahu pozrieť sa na zloženie výrobkov, tak prídeme na to, že mnohé továrensky spracované potraviny obsahujú jednu, dve aj viac týchto tzv. zvýrazňovačov chuti.

MSG a názvy, pod ktorými výrobcovia glutaman schovávajú (3 strana) >>
Jedlá, ktoré poškodzujú mozgové neuróny (5 strana) >>
Alebo aj tu >> Alebo tu >>

Samozrejme, všetkému sa nedá úplne vyhnúť. Synova strava sa skladá z niekoľkých potravín, ktoré majú potenciál dráždiť alebo poškodzovať nervové synapsy. Nejde však o MSG, ale o prirodzene navýšený glutaman obvykle sa nachádzajúci vo fermentovaných/kvasených výrobkoch alebo v iných jedlách. Medzi tých niekoľko potravín patrí napríklad vývar z kostí, kyslá kapusta alebo iná kvasená zelenina, vodný kefír, jablčný ocot a kokosový jogurt. Synovi ich ale dávame v rozumnej miere, pretože sú prospešné na hojenie črevného traktu alebo na obnovu kolonizácie črevnej mikroflóry. Je totiž veľký rozdiel medzi používaním zakúpených probiotík a fermentovanými potravinami, ako v cene, tak v konečnom účinku na hojenie a kolonizáciu črevného traktu (o tom však viac niekde inde).

Na záver ku glutamanu sodnému už len toľko, že u dieťaťa sa konzumovaním MSG spočiatku neprejavujú žiadne vonkajšie príznaky, ktoré by rodičov upozornili, že sa deje niečo zlé. Efekt je totiž kumulatívny a začína už od embrya. Po čase sa však môže prejaviť vo forme autizmu, ADD, ADHD, Aspergerovho syndrómu, dyslexie, schizofrénie, paranojou alebo v neskoršom veku ďalšími neurodegeneratívnymi chorobami, akými sú Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba.

To bol dostatočný dôvod pre nás, aby sme prestali kupovať a kŕmiť glutamanom sodným (nech ho už výrobcovia schovávajú pod akýkoľvek názov) nielen syna, ale aj seba samých. Postupom času sme začali zisťovať, ako dokáže chutiť uvarená či dusená zelenina bez akýchkoľvek zvýrazňovačov, zeleninové šaláty bez dresingov, domáci pečený chlieb, koláče a mäso s použitím základných korenín.

Štvrtý krok: Obmedzenie ostatných potravín spôsobujúcich alergie a zápaly

Po vylúčení gluténu, kazeínu, sóje, rafinovaného cukru a priemyselne spracovaných potravín zo synovej stravy sme sa pre viditeľný ústup autistických príznakov rozhodli ísť ešte o krok ďalej. Totiž pri prieskumoch na internete sme často našli rodičov referovať o ďalších skupinách potravín, ktoré sa javili pre deti s poruchami v autistickom spektre ako problematické.

V tomto potravinovom okruhu sa spomínali jedlá:

  • spôsobujúce v tele zápaly,
  • podporujúce alergické reakcie,
  • s vysokým obsahom šťaveľa,
  • s vysokým obsahom škrobu,
  • voda z vodovodu alebo voda z umelohmotných fliaš,
  • studená/teplá strava (myslí sa energeticky).

V krátkosti ku každému bodu vysvetlíme iba to najdôležitejšie (v budúcnosti napíšeme rozsiahlejšie články).

Jedlá spôsobujúce zápaly v tele

Inflammatory foods / Sú jedlá, ktoré ovplyvňujú rozvoj chronických zápalov. Okrem tých, čo sme už spomínali (glutén, kazeín, sója, cukor a priemyselne spracované potraviny), zápaly spôsobuje aj konzumácia alebo používanie olejov spracovaných hydrogenizáciou, omega-6 mastné kyseliny, transtuky a nasýtené tuky. Prakticky ide o vyprážané jedlá na olejoch bežne predávaných (zeleninové, kukuričné, sójové a oleje zo zŕn), ďalej o používanie margarínov a konzumáciu týchto tukov zapracovaných do priemyselne vyrábaných potravín.

My na vyprážanie používame striedavo kokosový olej, olivový olej, bravčovú masť a husaciu masť. Na šaláty panenský olivový olej. Ako nátierku husaciu alebo kačaciu masť, maslo ghee alebo rastlinný margarín Alsan bio.

Jedlá podporujúce alergické reakcie

1. Food allergens / Známych je viac ako 120 jedál spôsobujúcich alergické reakcie. Ale len niekoľko z nich spôsobuje vážne zdravotné ťažkosti. Vyzerá to tak, že najmä potraviny a potravinové zložky ako oriešky, mlieko, sója, vajcia, ryby, mäkkýše a glutén súvisia so syndrómom priepustného čreva. Pravdepodobne preto, lebo proteíny sú si molekulárne podobné. Podotýkame, že autor článku „11 jedál, ktoré v tele spôsobujú zápaly”, sa mýli, keď v bode 3 píše:

„Predpokladá sa, že desatina ľudí trpí lepkovou intoleranciou a pre nich je vhodná bezlepková diéta. Ostatní ľudia sa mu vyhýbať nemusia.”

To, že niekto ešte neprejavuje príznaky lepkovej intolerancie, neznamená, že ju nemá alebo si ju nevytvára. Práveže je známe, že veľké množstvo ľudí nemá správne určenú diagnostiku alebo neboli diagnostikovaní vôbec.

Taktiež relatívne nový publikovaný výskum Dr. Fasanoma jednoznačne potvrdzuje, že gliadín (proteín nachádzajúci sa v gluténe) vytvára syndróm priepustného čreva u každého. Jeho vznik závisí len od množstvo jeho konzumácie alebo od genetiky jednotlivca. Viac informácií nájdete aj v článku How Gluten Causes Celiac Disease.

Problémom správnej diagnostiky syndrómu priepustného čreva je v tom, že:

  • akákoľvek intolerancia nemusí vzniknúť zo dňa na deň, ale sa môže vytvárať 5, 10, 15 aj viac rokov. Hoci u detí je tento stav ešte zvratný, u dospelých už nie je;
  • skoré odhalenie senzitivity na glutén sťažuje to, že glutén sa môže prejavovať desiatkami rozličných symptómov a u mnohých sa nemusí dlhé obdobie prejavovať vôbec.

2. Deti postihnuté autizmom, ktoré trpia sennou nádchou, môžu mať alergické reakcie aj na rôzne druhy ovocia. Najjednoduchšie, ako prísť na to, na ktoré ovocie je dieťa alergické, je viesť si denník. Nám to pomohlo opakovane si overiť, o aké ovocie ide v synovej strave. Potom sme sa rozhodli ho buď úplne vylúčiť alebo obmedziť.

3. Ďalšie potraviny z kategórie ovocia alebo zelenín (keď už ich spomíname), ktoré síce nemusia vyvolávať alergické reakcie, ale obmedzujeme ich konzumáciu, sú tie, ktoré sú podľa testov najviac zamorené pesticídmi. Autistické dieťa viac chémie absorbovať už skutočne nepotrebuje.

My najčastejšie nakupujeme na trhu a keď pominie sezóna, tak potom v obchode, ale predovšetkým všetko to, čo má označenie, že sa dopestovalo na Slovensku, v Čechách alebo v Maďarsku. Ovocie a zelenina síce niekedy nevyzerá lákavo, ale je väčšia šanca, že sa ne nepoužilo toľko chémie a necestovali k nám celé mesiace. Avšak podotýkame, že o hnojení na Slovensku sme sa dočítali už tiež kadečo. Možno náš prístup budeme musieť časom opäť prehodnotiť.

4. A v každom prípade sa vyhýbame všetkému geneticky modifikovanému (GMO). Už niekoľko rokov totiž vedci varujú, že zmenou genetického zloženia potravinárskych rastlín (vložením génov z jedného organizmu do iného) je možné nielen vyvolať nečakané potravinové alergie, ale aj vytvárať jedovaté toxíny a rezistenciu voči antibiotikám. A geneticky modifikované potraviny spôsobujú ľudskému organizmu nemilé prekvapenie, ako je to už mnohým známe.

Jedlá s vysokým obsahom kyseliny šťaveľovej – šťaveľanov / oxalátov

Foods high in oxalate / Sú potraviny, ktoré sú pre deti nachádzajúce sa v autistickom spektre veľmi prospešné, ale iba do určitého množstva. Jednou z tých látok, ktorú treba sledovať, je obsah šťaveľu nachádzajúceho sa v rastlinných aj živočíšnych potravinách. Kyselina šťaveľová je prirodzená toxická látka, ktorá slúži rastlinám na ochranu pred škodcami. V určitom množstve ju dokáže ľudský organizmus vylúčiť. Dokonca si ju vytvára aj sám. Po presiahnutí kritického množstva sa však začína usádzať v kryštalickej podobe vo svaloch, kĺboch a obličkách, kde sa začínajú postupne vytvárať obličkové aj močové kamene a následne spôsobovať zápaly.

My sme museli striehnuť na príjem kyseliny šťaveľovej nielen preto, že zelenina a ovocie tvoria značnú časť jedálneho lístka nášho syna, ale aj kvôli dodatočnému odšťavovaniu zeleniny a byliniek vysoko bohatých na vitamíny, minerály, enzýmy, proteíny a chlorofyl, ktoré by inak neskonzumoval.

V tomto dokumente PDF nájdete, aké množstvo kyseliny šťaveľovej obsahujú rozličné druhy potravín >>

Viac sa o kyseline šťaveľovej dočítate tu:
Co způsobují štavelany v organismu a kde se berou? >>
Kyselina šťavelová >>

Diéta vylučujúca škrob

Starch free diet / S touto diétou (v ktorej sme vylúčili hlavne chlieb, cereálie, cestoviny, zemiaky, ryžu, kukuricu) sme dlho otáľali, ale nakoniec sa jej implementácia tiež oplatila. Existuje niekoľko teórií, prečo je prospešná škrobová diéta pre autistické deti. Najjednoduchšie vysvetlenie je také, že limitovaním stravy na jednoduché cukry (obvykle na jeden rok) sa vyhladujú toxické organizmy v intestinálnom trakte, čo umožní obnoviť črevnú integritu a imunitný systém.

1, Predpokladá sa, že kvasinky a baktérie v čreve sú zodpovedné za poškodenie sliznice čreva a ich nepretržitá prítomnosť mu bráni v hojení. To by mohlo byť príčinou prenikania peptidov, ako sú peptidy z gluténu a kazeínu, do krvného obehu a ovplyvňovania funkcie mozgu.
2,  Je možné, že kvasinky a baktérie, ktoré žijú v čreve, spôsobujú určité zmeny a poškodenia. Nález dermorfínu (látky opiátov produkovanej baktériami) v moči niektorých autistických detí môže naznačovať, že v niektorých prípadoch to je príčina ich abnormálneho správania.
3, Mnohé deti s autizmom majú viacnásobnú potravinovú neznášanlivosť, často neidentifikovanú. Na prvom mieste sú kukurica, ryža a iné zrná. Eliminácia všetkých týchto potravín na určitý čas umožní imunitnému systému gastrointestinálneho (GIT) traktu sa stabilizovať a poskytne zvyčajne úľavu od problémov, akým sú zápcha a hnačka.

Theories about the effectiveness of a grain-free and/or starch-free diet:

1, It is theorized that yeast and bacteria in the gut are responsible for causing damage to the gut lining, and their continued presence is preventing it from healing properly. This could be responsible for allowing peptides such as those from gluten and dairy to pass into the bloodstream and affect brain function.
2, It is possible that the yeasts and bacteria that live in the gut actually cause or contribute to behavioral disruptions. The finding of dermorphin (an opiate substance produced by bacteria) in the urine of some autistic children may indicate that in some cases this is where the abnormal behaviors are coming from.
3, Many children with autism have multiple food intolerances, often unidentified. High on that list are corn, rice, and other grains. Eliminating all of these foods for a time may allow the GI immune system to stabilize, and will usually provide relief from GI problems like constipation and diarrhea.

Takže naša diéta obsahuje hlavne zeleninu, mäso, ryby, vajcia, strukoviny, oriešky, semienka, chleby, koláče, keksíky upečené z ľanovej, cícerovej, kokosovej, mandľovej, tekvicovej alebo gaštanovej múky a ovocie v kontrolovanom množstve. Po nastolení diéty bez škrobu sa udiali tri veci:

  • úplne sa vytratili občasné synove bolesti brucha,
  • začalo sa mu dariť v oblastiach, v ktorých sme najviac zaostávali, napr. v rozvoji reči,
  • významne sa zlepšilo jeho vnímanie a chovanie.

Nasledovala ešte jedna zaujímavosť, chute a výber jedál nášho syna sa začali pozvoľna rozširovať a do dnešných dní stále expanduje. Najviac ocenia významnosť tejto zmeny rodičia, ktorí vedia, aký je obmedzený výber jedál autistických detí, lebo s tým je spojené problematické pokrývanie nutričných hodnôt pre ich zdravý vývoj a rozvoj.

Jedlá s vysokým obsahom histamínu

Foods high in histamine / Niekde uprostred našej cesty, keď sme riešili úpravu jedálnička pre nášho syna, sme narazili aj na varovanie o jedlách obsahujúcich alebo zvyšujúcich histamín v tele. Histamín sa prirodzene tvorí v našom organizme a je zodpovedný za celý rad fyziologických funkcií. Pri zvýšenom množstve histamínu v potravinách sa zdravé deti dokážu prirodzene vysporiadať s jeho toxickými účinkami. Pre autistické deti, ktoré sú pod konštantným zápalom z dôvodu nesprávnej výživy, syndrómu pretekajúceho čreva, alergií, premnoženia baktérií či iných metabolických porúch, je to však akoby ďalšie prilievanie oleja do rozhoreného ohňa, ktorý sa márne snažíme uhasiť. Preto je dobré starostlivo vybrať jedlá, tzn. vylúčiť alebo obmedziť jedlá s najväčším obsahom histamínu.

Tým, že sme v prípade nášho syna prešli na čerstvú stravu, vylúčili z nej väčšinu citrusových plodov, priemyselne spracované potraviny preplnené aditívami a dochucovadlami, odpadli nám problémy so sledovaním histamínu. A potraviny ako avokádo, paradajky, sušené hrozienka alebo fermentované jedlá sme obmedzili na tolerovateľné minimum.

Histamínová intolerancia >>
Histamín >>

Obohatenie jedálneho lístka o potraviny podporujúce imunitu a potláčajúce zápaly

V prípade nášho syna dávalo zmysel obohatiť jeho jedálny lístok o potraviny, bylinky alebo korenia, o ktorých je všeobecne známe, že majú schopnosť podporovať imunitu alebo pomáhať potláčať zápaly. Je ich veľa a nie všetky boli vhodné, či už pre obsah cukru, škrobu, lepku alebo histamínu, ale viac sa tomu budeme venovať v sekcii Liečivá.

Náš postoj k diétam

Ešte na margo rozličných diét a ich účinnosti. Pre rozchádzajúce sa názory o prospešnosti jednotlivých diét pre autistické deti, aby sme sa neutápali v nekonečných pochybnostiach, postupovali sme podľa dvoch podmienok:

    1. vyskúšali sme takmer každú diétu, ktorá bola spomenutá v prieskume Autism Research Institute (ARI) „Parent Ratings of Behavioral Effects of Biomedical Interventions“ a ohodnotená tisíckami rodičov, že pomohla aspoň 50 % detí;
    2. spravili sme každú úpravu v jedálnom lístku, akú rodičia najčastejšie spomínali na autistických blogoch alebo fórach, že pomohla ich deťom.

Keď sme zaregistrovali pozitívne zmeny, tak sme danú diétu alebo úpravu stravy ponechali, ale ak sme zmeny neevidovali, prešli sme na inú úpravu stravy.

Filtrovaná voda

Samozrejme, najprv ako komukoľvek inému sa nám varovania, čo všetko pláva vo vode z vodovodu, nezdali byť alarmujúce. To len dovtedy, pokým sme:

To nám otvorilo oči a spomenuli si na výrok Louisa Pasteura:

„Pijeme 90 % svojich chorôb!“

A keďže sme chceli odbremeniť synov organizmus od všetkého, čo ho môže potenciálne obťažovať/zaťažovať, tak nebolo nad čím premýšľať a začali sme piť už len filtrovanú vodu. Keď porovnáme frekvenciu a dĺžku chorľavosti celej rodiny pred zmenami vrátane vody a po nich, tak sme na tom zdravotne aj fyzicky oveľa, oveľa lepšie. Celá rodina sa zúčastňuje na športových aktivitách 5 až 6-krát do týždňa a niektorí sa pustili do tréningov na multimaratóny.

ATEC

Zistite celkové skóre ATEC vášho dieťaťa a prirovnajte výsledok k normám
predpokladajúcim jeho budúce zlepšenie.

ATEC test je dostupný v 20 jazykoch vrátane českého. Po otvorení stránky s ATEC kliknite vpravo hore na ikonku English a vyberte si vami preferovaný jazyk.
Podeľte sa s nami o výsledky ATEC vášho dieťaťa. Tu nájdete, čo je to ATEC. Pozrite si ako vyplniť ATEC.

Máte návrh na nové články, videá a správy

Záverom

Jedlo nie je pre telo len energia alebo kalórie

Energia alebo kalórie získané z makronutrientov (proteíny, karbohydráty a tuky) sú potrebné. Ale telo bez dostatočného prísunu mikronutrientov, fytochemikálií či zoochemikálií, ktoré sa zúčastňujú na regulácii funkcií tela, pri jeho budovaní či ochrane, prestane postupne fungovať, ako mu je predurčené. To sa môže prejaviť jednou alebo viacerými chorobami. A u detí s poruchami autistického spektra obvykle toho nie úplne funkčného býva požehnane. Všeobecne najznámejšie sú dve veci:

  1. prvou je, že trpia chronickým nedostatkom určitých minerálov, vitamínov, aminokyselín alebo nenasýtených mastných kyselín;
  2. druhou je, že v ich telách v porovnaní s ich zdravými rovesníkmi sa nachádza oveľa väčšie množstvo toxínov a ťažkých kovov. Tie spôsobujú v tele zápaly, blokujú metabolické cykly a odoberajú telo o potrebné živiny potrebné na odbúravanie toxínov.

Ako sme už spomínali v úvode, skupina lekárov, ktorí zasvätili svoju celoživotnú kariéru autizmu a tisíce rodičov pri experimentovaní so zložením jedálneho lístka prišli na to, že stav ich detí sa po vylúčení určitých jedál u väčšiny z nich dramaticky zlepšil. Rovnako sme toho boli svedkami aj my.

Konkrétne:

  • diéta pomohla nášmu synovi zlepšiť jeho celkový zdravotný (mentálny aj fyzický) stav,
  • diéta mu zlepšila a odstránila najhoršie príznaky sprevádzajúce autizmus,
  • diéta znásobila účinnosť používaných vzdelávacích aj pohybových aktivít,
  • diéta odstránila potrebu kontrolovať synove chovanie liekmi.

A jeho stav sa zlepšuje.

Z toho je evidentné, že diéta, ktorú má náš syn, prináša jeho telu aj mysli hojivý účinok. Viac dôkazov, či úprava stravy funguje, nepotrebujeme. Aj napriek tomu naďalej sledujeme tento vývoj.

Jedna z posledných štúdií vykonaná Harumi Jyonouchi, MD a trvajúca 12 mesiacov dokázala, že:

„91 % detí s diagnostikou autizmu sa pri striktne dodržiavanej diéte – bez gluténu, kazeínu a sóji – výrazne zlepšil ich stav. Samozrejme, u niekoho to bolo viac a u niekoho menej. Táto štúdia len potvrdila, čo rodičia detí s diagnostikou autizmu hovoria už vyše 10 rokov – diétou je možné skvalitniť život väčšiny detí s poruchami autistického spektra.”

“Research by Dr. Harumi Jyonouchi shows that 91% of people with ASD who were put on a strict GFCFSF diet improved. Jyonouchi’s papers say that ASD children have an aberrant immune response to the dietary proteins found in gluten, casein, and soy. This peer-reviewed research merely backs up what parents have been saying for more than 10 years - the diet improves the quality of life for the majority of our kids.”

To v prenesenom slova zmysle nielenže skvalitňuje deťom ich život, ale taktiež uľahčuje starostlivosť o ne samotným učiteľom, rodičom a ich blízkej rodine.

Ešte jeden dôvod, prečo sme prestali brať jedlo len ako energiu pre telo.

Väčšina ľudského tela je pod vplyvom neustálych premien. Staré alebo poškodené bunky odumierajú a namiesto nich vznikajú nové. Ak sa vedci medzi sebou dohodnú na počte rokov, tak to upresnia, no zatiaľ to vyzerá tak, že každých 7 až 15 rokov máme takmer nové telo. Samozrejme, niektoré bunky sa vymenia každých 5 dní, iné raz za mesiac a ďalším to trvá celé roky. Náš triumf je v tom, že táto znalosť nám dáva možnosť vedome ju využiť na prestavbu tela. Takže to, ako bude telíčko nášho syna v budúcnosti funkčné alebo nefunkčné, závisí len od každodenného stavebného materiálu – teda kvality stravy.

O obnove a tvorbe čo najkvalitnejších buniek, ktoré tvoria dôležitú časť puzzle na ceste za uzdravením nášho syna, nájdete viac v kapitole Obnova buniek.

Zdroje

Parent Ratings of Behavioral Effects of Biomedical Interventions
https://www.autism.org/wp-content/uploads/2018/12/ParentRatings2009.pdf

Newest Research on Why You Should Avoid Soy
https://www.mercola.com/article/soy/avoid_soy.htm

Soy was never intended for human consumption. What?
https://wongturn.wordpress.com/2009/09/28/soy-was-never-intended-for-human-consumption-what/

Soy and Children's Health: Evidence of Soy Toxicity Mounting
https://www.selfgrowth.com/articles/soy_and_childrens_health_evidence_of_soy_toxicity_mounting.html

3 Important Reasons to Give Up Gluten if You Have an Autoimmune Disease
https://www.amymyersmd.com/2018/04/3-reasons-give-up-gluten-autoimmune-disease/

Pšeničný mozog (Prekvapivá pravda o pšenici a sacharidoch - tichých zabijakoch vášho mozgu) David Perlmutter a Kristin Loberg
https://www.martinus.sk/?uItem=194431&gclid=EAIaIQobChMI_JKihtzY1QIVhz4bCh09VQH1EAAYASAAEgKyVfD_BwE

2.časť: Lepok - každodenný tichý zabiják v našom tele
https://lukasjancuch.blog.sme.sk/c/470102/2-cast-lepok-kazdodenny-tichy-zabijak-v-nasom-tele.html?ref=sekciabox

What to know about leaky gut syndrome
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326117.php

Autism: Pathways to Recovery by Amy A. Yasko, Ph.D., NHD, AMD, HHP, FAAIM Dr. https://www.dramyyasko.com/wp-content/files_flutter/1327512160_9_1_1_8_pdf_02_file.pdf

New York City public schools – A dramatic rise in test scores
https://feingold.org/school-lunch-new-york-city-public-schools/

Leveraging Holistic and Chinese Medicine in the Treatment of Autism
http://www.qsti.org/toxic-load.html

30 najhorších chemikálií v našej kozmetike
https://www.bocianiehniezdo.sk/content/30-najhorsich-chemikalii-v-nasej-kozmetike/

How Cooking Can Change Your Life - Michael Pollan
https://www.youtube.com/watch?v=TX7kwfE3cJQ

Umělá sladidla a dochucovadla jsou nebezpečná
https://www.freeglobe.cz/Articles/2240-umela-sladidla-a-dochucovadla-jsou-nebezpecna.aspx

Nebezpečný ASPARTAM E951 – Umelé sladidlo – kola, limonády, žuvačky, sladkosti pre deti, …
https://www.ezopress.sk/2010/05/nebezpecny-aspartam-e951-umele-sladidlo-kola-limonady-zuvacky-sladkosti-pre-deti/

Artificial Sweeteners
https://www.medicinenet.com/artificial_sweeteners/article.htm

Excitotoxins: The Taste That Kills 1st Edition by Russell L. Blaylock
https://www.amazon.com/Excitotoxins-Taste-Russell-L-Blaylock/dp/0929173252/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1502959265&sr=1-1&keywords=Excitotoxins%253A+The+Taste+That+Kills

Deciphering the MSG controversy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2802046/

MSG: CAN AN AMINO ACID REALLY BE HARMFUL?
https://www.clinicalcorrelations.org/2014/04/30/msg-can-an-amino-acid-really-be-harmful/

Monosodium glutamate is related to a higher increase in blood pressure
over 5 years: findings from the Jiangsu Nutrition Study of Chinese adults
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21372742

MSG a názvy, pod ktorými výrobcovia glutaman schovávajú (3 strana)
www.dramyyasko.com/wp-content/files_flutter/1279663001Neuroprovokers8.pdf

Jedlá, ktoré poškodzujú mozgové neuróny (5 strana)
www.dramyyasko.com/wp-content/files_flutter/1279663001Neuroprovokers8.pdf

Excitotoxins, MSG and its hidden names
https://www.realfoodwholehealth.com/2011/05/excitotoxins-msg-and-hidden-names/

Danger of Hidden MSG in the Health Food Aisle
https://lifespa.com/sneaky-names-for-msg-check-your-labels/

11 jedál, ktoré v tele spôsobujú zápaly
https://slovakfitness.sk/1084-11-jedal-ktore-v-tele-sposobuju-zapaly.html

Effect of gliadin on permeability of intestinal biopsy explants from celiac disease patients and patients with non-celiac gluten sensitivity.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25734566

Celiac Disease: Fast Facts
https://www.beyondceliac.org/celiac-disease/facts-and-figures/

How Gluten Causes Celiac Disease
https://healthygut.com/articles/how-gluten-causes-celiac-disease/

GMO research from Séralini and team
https://www.gmoseralini.org/research-papers/

The Oxalate Content of Food
https://www.urinarystones.info/resources/Docs/Oxalate-content-of-food-2008.pdf

Co způsobují štavelany v organismu a kde se berou?
http://pi-centrum.e-shoper.net/clanky/375-co-zpusobuji-stavelany-v-organismu-a-kde-se-berou-/

Kyselina šťavelová
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_%C5%A1%C5%A5avelov%C3%A1

Histamínová intolerancia
https://encyklopedia.akv.sk/diagnozy/histaminova-intolerancia/

Histamín
https://www.svps.sk/potraviny/info_Histamin.asp

Treatment Ratings for Autism
https://www.autism.org/treatment-ratings-for-autism/

Voda v slovenských vodovodoch obsahuje plasty, potvrdil najnovší výskum
https://www.startitup.sk/voda-v-slovenskych-vodovodoch-obsahuje-plasty-potvrdil-najnovsi-vyskum/

Stav pitnej vody na Slovensku – je pre nás bezpečná?
https://martinchudy.blog.sme.sk/c/441327/stav-pitnej-vody-na-slovensku-je-pre-nas-bezpecna.html

12 Toxins in Your Drinking Water
https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/12-toxins-in-your-drinking-water/

Comprehensive Nutritional and Dietary Intervention for Autism Spectrum Disorder—A Randomized, Controlled 12-Month Trial
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5872787/

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore