Telo autistického dieťaťa má zázračné schopnosti sa regenerovať, ak mu to umožníme

O obnove buniek sme vedeli toľko ako asi každý – vlasy a nechty pravidelne dorastajú, pokožka sa vymení zakaždým za niekoľko týždňov, rany sa zacelia za niekoľko dní a zlomeniny za niekoľko týždňov. To bola celá naša znalosť o obnove buniek v tele.

Vážnejšie nás začala téma obnovy funkcií alebo buniek v tele zaujímať po prvých viditeľných odstráneniach niektorých zo synových zdravotných ťažkostí (kožné alergie, bolesti bruška a hlavy, strata energie atď.), ktoré sa začali objavovať po 18. mesiaci jeho života. A to hlavne preto, že začali ustupovať iba jednoduchou úpravou stravy, pridaním minerálov, vitamínov, prírodných liečiv a športom. Išlo však len o akúsi povrchovú úľavu. Stále bol v žalostnom stave.

A tak nám napadlo zisťovať, či by sa dal zreparovať aj jeho rozhádzaný metabolizmus, prípadne poškodené orgány či dokonca obnoviť mozgové funkcie. Na naše prekvapenie to v mnohých prípadoch možné je. Stačilo zadať do Google kľúčové frázy ako „how often do cells regenerate“ alebo „human cell replacement rate“, alebo ak nás zaujímal konkrétny orgán „how often does your liver replace itself“, alebo „can stomach lining regenerate“, alebo to, čo nás zaujímalo najviac „do brain cells regenerate“. Google, ako aj YouTube nám ponúkli na študovanie tonu materiálov.

To, čo nás zaujímalo najviac, bolo:

1, rýchlosť obnovy buniek,
2, podmienky na ich stavbu.

Rýchlosť obnovy jednotlivých buniek v tele

V závislosti od vyhľadaných zdrojov sa názory na rýchlosť obnovy buniek trochu od seba líšia. Pre nás bolo skôr podstatné vedieť, či sa niečo vôbec obnoviť dá a ak, tak ako rýchlo. Dobrý prehľad napríklad ponúka článok “How quickly do different cells in the body replace themselves?”. Ale nevešali sme hlavu ani pri tvrdeniach, že sa niečo vôbec neregeneruje alebo len veľmi pomaly. Donedávna sa totiž aj tvrdilo, že srdce a mozog sa neregenerujú vôbec.

Len nedávno vedci prišli na to, že srdce je schopné sa regenerovať, aj keď veľmi pomaly – Evidence for cardiomyocyte renewal in humans. Do veku 25 rokov približne každý rok o 1 % a s pribúdajúcim vekom táto obnova klesá, vo veku 75 rokov už iba o 0,3 %.

A tvrdenia, že sa mozog neregeneruje, sa tiež už vyvrátili – The science of neurogenesis suggests it's possible to create neurons that improve your memory and thinking skills. Jednou z tých častí, ktoré sú schopné sa regenerovať a rozrastať je hipokampus. Hipokampus súvisí so schopnosťou sa učiť, zlepšovať si dlhodobú pamäť a priestorovú navigáciu. To nás potešilo a presmerovalo našu pozornosť na to, ako svojho syna podporiť. Na jednej strane sa to dalo zastavením zápalov v mozgu, na druhej strane cez doplnenie chýbajúcich nutrícií a na tretej strane vytváraním neustálych stimulov. Ako? Tomu sa venujeme v časti Plasticita mozgu.

Keďže náš syn trpel zažívacími ťažkosťami (nadúvanie, bolesti brucha) a veľakrát sme sa dočítali, že zažívací trakt (žalúdok, tenké črevo a hrubé črevo) priamo ovplyvňuje mozog (pozri: Google „stomach is second brain“), bolo pre nás naozaj zaujímavé zistenie, že črevná flóra sa mení každých 4 až 5 dní. Pravidelným prijímaním potravy obsahujúcej širokú škálu PRObiotík (kvasená kapusta, juška, kokosový jogurt, vodný kefír) a zároveň aj zmenou stravy prevažne bohatej na PREbiotiká (čerstvá zelenina, ovocie) sa časom všetky spomínané synove problémy úplne vytratili.

Podmienky na stavbu nových buniek

Po prečítaní množstva článkov a pozretí videí sme sa okrem iných zaujímavých vecí dozvedeli, že telo má vlastnú regeneračnú schopnosť. Keď však chceme vidieť výsledky rýchlejšie, bude múdre, keď mu v tom pomôžeme:

a) odstavením jedál, ktoré nie sú telu prospešné alebo spôsobujú v tele zápaly („sprocesované“ a vyprážané jedlá, potraviny GMO, múčne a mliečne výrobky, kuchynská soľ, cukor, viac info nájdete v kapitole Strava) – aby sa vôbec mohol spustiť proces hojenia,

b) dodaním kvalitných živín – sacharidy, bielkoviny, lipidy, voda, vitamíny a minerály. Telo potrebuje tieto živiny z troch dôvodov, ako energiu, stavebný materiál a na kontrolu telesných funkcií. Viac v článku Nutrients, Energy, and Building Materials,

c) pestovaním fyzických aktivít, ktoré dopomáhajú k efektívnejšej práci funkcií tela, špeciálne pri rýchlejšom odbúravaní nahromadených spalín a toxínov. Viac info nájdete v kapitole Šport.

Sme to, čo jeme

Aj keď sme pôvodne telo považovali za pomerne trvalú štruktúru, štúdie nás presvedčili, že väčšina tela je v stave neustálych premien. Staré alebo poškodené bunky totiž neustále odumierajú a miesto nich sa generujú nové. Niektorí vedci tvrdia, že väčšina buniek v našom tele sa vymení za 7 rokov, iní tvrdia za 10 a ďalší vraj za 15 rokov.

Nech už to je akokoľvek, pre nás rodičov so synom na autistickom spektre, trpiacim na značný rozsah mentálnych aj fyzických ťažkostí, je to dobrá sprava. Logika nám totiž hovorí, žeby sme mali vidieť kontinuálne zlepšovanie synovho zdravotného stavu.

Ako?

Cez každodennú plnohodnotnú a čerstvú/živú stravu. Pretože ak sa staré/poškodené bunky nahrádzajú novými, tak odstránením toxických látok z okolia a tela nášho syna a ponúknutím kvalitnej výživy získavame značnú časť kontroly nad budúcou kvalitou tvorby jeho nových buniek, a tým aj obnovy funkcií jeho tela. Veď asi nie nadarmo sa hovorí, že…

„Sme to, čo jeme.“

A či to všetko pomáha nášmu synovi? Nielen jeho, ale aj naše zdravie, ktoré začínalo pokrivkávať, sa za tie roky opäť postavilo na rovné nohy.

ATEC

Zistite celkové skóre ATEC vášho dieťaťa a prirovnajte výsledok k normám
predpokladajúcim jeho budúce zlepšenie.

ATEC test je dostupný v 20 jazykoch vrátane českého. Po otvorení stránky s ATEC kliknite vpravo hore na ikonku English a vyberte si vami preferovaný jazyk.
Podeľte sa s nami o výsledky ATEC vášho dieťaťa. Tu nájdete, čo je to ATEC. Pozrite si ako vyplniť ATEC.

Máte návrh na nové články, videá a správy

Zdroje

How quickly do different cells in the body replace themselves?
http://book.bionumbers.org/how-quickly-do-different-cells-in-the-body-replace-themselves/

Evidence for cardiomyocyte renewal in humans.
https://europepmc.org/articles/pmc2991140

The science of neurogenesis suggests it's possible to create neurons that improve your memory and thinking skills.
https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/can-you-grow-new-brain-cells

Nutrients, Energy, and Building Materials - Advanced
https://www.ck12.org/book/CK-12-Biology-Advanced-Concepts/section/17.53/

Believe it or not, your lungs are six weeks old - and your taste buds just ten days! So how old is the rest of your body?v
https://www.dailymail.co.uk/health/article-1219995/Believe-lungs-weeks-old--taste-buds-just-days-So-old-rest-body.html#ixzz33crMYBc7

Flourishing: Why a Healthier Mind Means Healthier Cells.
https://www.doctoroz.com/blog/christiane-northrup-md/flourishing-why-healthier-mind-means-healthier-cells

Atomic Tune-Up: How the Body Rejuvenates Itself.
https://www.npr.org/transcripts/11893583?storyId=11893583

Bombs and Brain Cells.
http://www.scienceupdate.com/2013/06/bomb/

Your Body is Younger Than You Think.
https://www.nytimes.com/2005/08/02/science/your-body-is-younger-than-you-think.html

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore