Zníženie toxického zaťaženia v domácnosti - ďalší dôležitý diel k riešeniu puzzle menom autizmus

Vykonané štúdie naznačujú, že environmentálne faktory, akými sú neurotoxíny, sú hlavnými rizikovými faktormi, ktoré zapríčiňujú rôzne neurologické poruchy, akým je autizmus či ADD, alebo ADHD.

Ide o toxíny ako polyvinylchlorid/PVC (detské hračky, školské pomôcky, podlahy, plasty), triclosan (antibakteriálne mydlá, pleťové vody, perá a ceruzky, zápisníky, rúže), fluorid (voda z verejného vodovodu, zubné pasty, ústna voda, teflonové panvice), polybromovaný difenyléter/PBDE (koberce, elektronika, nábytok), formaldehyd (detské vlhčené utierky, matrace, pohovky, stoličky, vankúše, oblečenie), ftalát (detské hračky, detergenty/čistiace prostriedky, kozmetické výrobky a výrobky osobnej hygieny, čistiace prostriedky do domácností a do umývačky riadu, plasty), bisfenol A/BPA (plastové fľaše, nádoby na potraviny, hygienické výrobky), olovo (detské hračky, vonné sviečky, plasty, perá a ceruzky, poznámkové bloky, rúže, farby), perchlorát (čistiace prostriedky na báze chlóru, vlhčené utierky), PFC (nepriľnavý riad a ďalšie kuchynské výrobky), toluén (umelecké potreby), VOC (leštený nábytok), organofosfáty (podlahové krytiny, spreje, pesticídy), alpha-terpineol (aviváže), parabény (mydlá, šampóny, sprchové gély, telové krémy, mejkap, dezodoranty, antiperspiranty) atď. Tieto toxíny sa uvoľňujú z rôznych výrobkov používaných v domácnosti, resp. používaných na dennej báze.

Podľa uverejnenej štúdie A Research Strategy to Discover the Environmental Causes of Autism and Neurodevelopmental Disabilities toxické chemikálie pravdepodobne spôsobujú poškodzovanie vyvíjajúceho sa ľudského mozgu, a to buď svojou priamou toxicitou, alebo interakciou, či ovplyvňovaním genómu.

Viac informácií o neurotoxicite sa dá nájsť na stránke Národného inštitútu neurologických porúch a mozgovej mŕtvice.

Toxické prostredie, z ktorého niet úniku

Čím viac sme sa tejto téme venovali, tým viac nám bolo jasné, že žijeme v toxickom svete, z ktorého nie je možný únik. Predovšetkým však z jeho negatívneho vplyvu na celkové zdravie nášho syna, ktorý ako ostatné deti v autistickom spektre je mnohonásobne citlivejší na toxíny, ktoré vdychuje, prijíma jedlom a absorbuje cez pokožku, čo sa následne a najbadateľnejšie prejavuje na jeho správaní či sústredenosti.

Preto nás začalo zaujímať, ako je možné eliminovať na minimum toxické chemikálie v domácnosti a všetko ostatné, s čím náš syn prichádza do dennodenného styku.

Ale poďme po poriadku.

Čo je to neurotoxicita?

Termín neurotoxicita sa týka poškodenia mozgu alebo periférneho nervového systému spôsobeného expozíciou na prírodné alebo človekom vytvorené toxické/neurotoxické látky, ktoré majú schopnosť meniť normálnu aktivitu nervového systému. Dlhodobé vystavenie týmto látkam alebo prostrediu môže časom viest k narušeniu funkcie alebo dokonca k odumretiu neurónov, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri prenose a spracovávaní signálov v mozgu a ďalších častiach nervového systému.

Neurotoxicita môže vzniknúť vystavením organizmu látkam používaným pri liečení liekmi, vystavením organizmu ťažkým kovom, určitým potravinám a ich prídavným látkam, pesticídom, čistiacim prostriedkom, kozmetike, hygienickým potrebám či látkam uvoľňujúcim sa z nábytku, plastov a konzerv do potravín.

Príznaky sa môžu objaviť okamžite po expozícii alebo môžu byť oneskorené. Príznakov môže byť oveľa viac. Na deťoch postihnutých autizmom sú badateľné viaceré príznaky – najmä strata jemnej a hrubej motoriky, strata intelektu, bolesti hlavy či kognitívne a behaviorálne problémy.

Treba si však uvedomiť, že:

Priemyselné znečistenie sa začína už v maternici

Pediatri a vedci si pôvodne mysleli, že deti sú chránené pred chemikáliami vďaka placente. Štúdia z roku 2013 The Pollution in Newborns od Kena Cooka (President of the Environmental Working Group) však túto domnienku vyvrátila. Autor štúdie totiž zistil, že už novorodenci sa rodia s viac ako 200 syntetickými chemikáliami v krvi.

Medzi nimi sa našli rozličné skupiny chemikálií Dangerous Household Toxins, ktoré sa nachádzajú okrem potravín aj vo vode, ovzduší, výrobkoch do domácnosti, výrobkoch osobnej starostlivosti, posteľnej bielizni, oblečeniach, nábytku aj stavebných materiáloch.

Takže priemyselné znečistenie sa začína už v maternici Body Burden: The Pollution in Newborns a pokiaľ neeliminujeme okolo novonarodeného dieťaťa všetko potenciálne nebezpečné, tak kumulácia toxínov pokračuje počas jeho ďalšieho vývoja.

Aká je liečba neurotoxicity?

Paradoxom dnešnej doby je, že výrobky, ktoré by nám mali život uľahčovať a skvalitňovať, nám ho svojou neurotoxicitou ohrozujú. Všetko vyzerá byť totiž v poriadku, len pokiaľ telo stíha tieto chemikálie eliminovať. Keď je však telo preťažené, neurotoxíny sa začnú ukladať v rôznych orgánoch tela vrátane mozgu, kde menia jeho chémiu. Zmena chémie mozgu následne vedie k neurologickým poruchám, akými sú ADD, ADHD, autizmus, Aspergerov syndróm a k veľkému množstvu ďalších zdravotných ťažkostí. Preto sme vykonali určité opatrenia.

Náš preventívny a liečebný prístup k neurotoxicite pozostával:

a) z identifikácie a eliminácie toxických látok v domácom aj vonkajšom prostredí, aby sme zabránili alebo aspoň eliminovali ich ďalšiu akumuláciu (napr. ťažko chlórovaná voda v bazénoch, veci osobnej hygieny, používanie prstových farieb/finger paints, plastelíny/play-doh, atď.),
b) z nájdenia prírodných alternatív, ktoré nepoškodzujú ľudské zdravie,
c) zo znižovania a zbavovania sa toxických látok z tela formou jemnej detoxikácie.

ATEC

Zistite celkové skóre ATEC vášho dieťaťa a prirovnajte výsledok k normám
predpokladajúcim jeho budúce zlepšenie.

ATEC test je dostupný v 20 jazykoch vrátane českého. Po otvorení stránky s ATEC kliknite vpravo hore na ikonku English a vyberte si vami preferovaný jazyk.
Podeľte sa s nami o výsledky ATEC vášho dieťaťa. Tu nájdete, čo je to ATEC. Pozrite si ako vyplniť ATEC.

Zoznam zmien vykonaných v našej domácnosti s cieľom znížiť toxické zaťaženie

  • prestali sme používať akékoľvek továrensky spracované potraviny a nahradili ich čerstvými (ovocie, zelenina, strukoviny, mäso, domáci pečený chlieb a koláčiky),
  • prestali sme piť vodu z verejného vodovodu a nahradili ju filtrovanou,
  • všade kde to bolo možné sme hneď eliminovali uskladňovanie potravín v plastoch a nahradili ich sklenenými a nerezovými nádobami,
  • výrobky osobnej hygieny sme nahradili za prírodné/bylinné produkty alebo produkty bez obsahu toxických látok,
  • čistiace prostriedky sme nahradili za EKO,
  • prášky na pranie sme vymenili za EKO, ocot a sódu bikarbónu,
  • vyhodili sme teflónové panvice (non-stick pans) a nahradili ich antikorovými (stainless steel), titánovými, sklenenými a porcelánovými,
  • synovi sme sprvoti na vodu kúpili plastové fľaše BPA free, ale podľa štúdie New Study Says BPA-Free Plastics Aren’t Any Safer z roku 2018 to vyzerá tak, že ani materiál BPA free nie je bezpečný, takže sme opäť všade kde to bolo možné prešli na sklo a na antikoro (nehrdzavejúcu oceľ),
  • elektromagnetické žiarenie vo forme WiFi vyžarujúce z počítačov, routera, tlačiarne (čo síce nie je chemikália, ale pôsobí na telo toxicky ako elektrosmog) sme zrušili a prepojili káblami. Navyše pred spaním všetko vypíname z elektriky,
  • telefóny sme umiestnili na najvzdialenejšie miesta a večer ich vypíname,
  • osviežovať vzduch sme začali použitím difuzéra s esenciálnymi olejmi,
  • prestali sme používať opaľovacie krémy a ako náhradu sme spočiatku používali kokosový olej. V Chorvátsku sme ale nepotrebovali ani ten a aj napriek tomu nás všetkých opálilo dohneda. Cez najväčšie denné horúčavy sme sa totiž vytratili na obed a vracali sa naspäť na pláže až o 15-16 hodine,
  • vymenili sme sprchovaciu hlavicu za hlavicu s filtrom na eliminovanie chlóru a ďalších látok.

Stáli tieto zmeny za vynaloženú námahu?

Určite áno, a to nielen kvôli synovi. Priznávame, spraviť takéto zmeny z jedného dňa na druhý by bolo fyzicky aj mentálne nemožné. Hlavne aj preto, že sme spočiatku túto znalosť nemali. Ale ako išli dni, týždne a mesiace, tak sa nám postupne darilo nahrádzať veci za zdravšie alternatívy.

Ako veľmi tieto úpravy pomohli nášmu synovi?

Ťažko to kvantifikovať. Avšak podľa synovho neustále zlepšujúceho sa mentálneho aj fyzického stavu by sa dalo povedať, že minimalizovaním neurotoxických chemikálií v jeho dosahu sme minimálne našli ďalší dôležitý diel k riešeniu puzzle menom autizmus.

Napokon väčšina z týchto pre človeka toxických produktov ešte neexistovala pred sto rokmi a ľudia bez nich dokázali žiť – bez problémov. …a vyzerá to tak, že to nerobí problém ani nám. 🙂

Navyše tým, že roky úspešne využívame liečebné účinky esenciálnych olejov a bylinných extraktov/tinktúr aplikáciou výhradne na pokožku, vieme, že čokoľvek na vybrané miesta nakvapkáme a rozotrieme, je v krvnom obehu za 24 sekúnd. To je mechanizmus, vďaka ktorému tento druh liečby funguje a má zároveň niekoľko veľkých výhod oproti orálnemu užívaniu liečiv.

Rovnakým mechanizmom sa však dostávajú do krvného obehu aj látky (SLS, SLES, parabény, silikóny ...) z používania mydla, šampónov, krémov, mejkapu, zubnej pasty, parfumov, saponátov a aj pracích práškov, ktoré ostávajú na našej bielizni či oblečení, nech sa ich práčka akokoľvek snaží prepláchnuť. Preto či sa nám chcelo, alebo nie, naučili sme sa postupom času čítať zloženia produktov, rozpoznať jednotlivé zložky, pri ktorých už štúdie dokázali, že nás kus po kúsku oberajú o naše zdravie a zdravie nášho syna.

Máte návrh na nové články, videá a správy

Zdroje

A Research Strategy to Discover the Environmental Causes of Autism and Neurodevelopmental Disabilities
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3404655/

Neurotoxicity Information Page. What research is being done?
https://www.ninds.nih.gov/disorders/all-disorders/neurotoxicity-information-page

The Pollution in Newborns
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwjAxsi0tPPlAhXIEVAKHfpECtkQFjAAegQIAhAC&url=https%3A%2F%2Fassets.ctfassets.net%2Ft0qcl9kymnlu%2F2GVUmYpZCgu6iuSiKEUY4m%2F9ccbb2938066649259c634806957d499%2FBody_Burden_in_Newborns.pdf&usg=AOvVaw2ip_iaQdhltWVs3OBe3BT6

Ken Cook - president and co-founder of the Environmental Working Group (EWG)
https://www.ewg.org/bio/ken-cook

Dangerous Household Toxins
https://naturallyrecoveringautism.com/2016/08/18/2418/

Body Burden: The Pollution in Newborns
https://www.ewg.org/research/body-burden-pollution-newborns

Exposure to neurotoxicants and the development of attention deficit hyperactivity disorder and its related behaviors in childhood.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24846602

Elucidating the links between endocrine disruptors and neurodevelopment
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25714811

Neurobehavioral effects of developmental toxicity
https://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422(13)70278-3/fulltext

Widely used chemicals linked to ADHD in children
https://www.sciencedaily.com/releases/2010/07/100720131902.htm

Alarming Report Links Hormone-Disrupting Chemicals to Autism, ADHD, lower IQ and Obesity
https://www.ecowatch.com/alarming-report-links-hormone-disrupting-chemicals-to-autism-adhd-lowe-1882018688.html

Learning Disabilities Link to Environmental Toxins
https://www.ldworldwide.org/environmental-toxins

Studies showing the link between Bisphenol and neurological disorders
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2643957/

Report showing the link between autism and formaldehyde
https://www.huffpost.com/entry/cracking-the-autism-riddl_b_221202?ir=India&adsSiteOverride=in&guccounter=1

Link between Organotins, nonylphenol and autism and ADHD
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=15&ved=2ahUKEwjAjfPHpaHlAhVECuwKHS9EAtcQFjAOegQIBBAC&url=https%3A%2F%2Fwww.cfs.gov.hk%2Fenglish%2Fprogramme%2Fprogramme_rafs%2Ffiles%2Fprogramme_rafs_fc_01_32_EDC_in_food_Report.pdf&usg=AOvVaw2aWgREOLxKr-S6kQbVQh3v

New Study Says BPA-Free Plastics Aren’t Any Safer
https://www.cookinglight.com/news/bpa-free-plastic-could-be-harmful-for-you

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore