Skladanie puzzle nazývané autizmus

Prečo sme neakceptovali synov ťažký zdravotný postih pervazívnou vývinovou poruchou detský autizmus F84.0? Naša cesta za hľadaním stratenej žiary synových očí. Odmena za tvrdohlavosť, vytrvalosť a dôvod na vytvorenie tejto webovej stránky.

Svet autizmu, ktorý sme poznali iba z filmov

Mysleli sme si, že sme normálna slovenská rodina s plánmi rozšíriť sa o ďalšieho potomka. Veľa času sme trávili v prírode, športovali, pre alergie na niektoré druhy potravín sme jedli celkom zdravo. A keďže sa u nás nepovaľovali cukríky či čokoláda, tak nášho syna mal každý možnosť skôr vidieť pobehovať vysmiateho od ucha k uchu, držiac v ruke mrkvu, kaleráb alebo nejaké ovocie. Skrátka, živé striebro bez akýchkoľvek zdravotných či vývojových problémov.

Zmeny u syna sa začali prejavovať okolo 18 mesiaca jeho života. Postupne sa do seba uzavrel, stratil očný kontakt, stratil jemnú a hrubú motoriku a tiež aj nadobudnuté zručnosti, schopnosť rozprávať či vydávať zvuk. Hľadel hodiny iba do kútov. K tomu sa časom pridružilo chodenie po špičkách, permanentné bolesti hlavy a bruška. Neschopnosť zaspať alebo časté nočné zobúdzanie sa stali rutinou. Objavili sa mu rôzne alergické reakcie. Náhlym nedostatkom vitamínu D sa mu začali kriviť nôžky do stavu, že ich musel mať v ortézach. K tomu pribudlo repetitívne (opakujúce sa) správanie, sebastimulácia ako zapínanie a vypínanie svetiel, kývanie sa do strán či točenie sa dookola. Neskôr sa pridružila agresivita a sebaubližovanie.

Každý rodič, ktorý sa ocitol v podobnej situácii, pozná hĺbku významu slov „zhrýzť si pery do krvi”. Keď bez akejkoľvek znalosti nedokáže pomôcť, a tak sa len prizerá, ako sa mu pred očami dieťa mení k nepoznaniu.

A to bol len začiatok.

Keď lekári nemajú odpovede

Po mnohých vyšetreniach (foniatria, psychológia, metabolická poradňa, genetická poradňa, pedopsychiatria) nám nakoniec v lete 2012 MUDr. Jánošíková v Trnave určila synovu definitívnu diagnózu – ťažký zdravotný postih pervazívnou vývinovou poruchou detský autizmus F84.0 (vek cca 30 mesiacov). Nasledovalo ďalšie kolo návštev u rôznych špecialistov, od ktorých sme očakávali, že nám pomôžu uzdraviť nášho syna. Toho sme sa však nedočkali. Opakovane nám objasňovali, že autizmus nie je liečiteľný a ide o permanentný stav. Synovi predpísali lieky na tlmenie bolesti bruška, hlavy a na poruchu spánku či nočné budenie sa.

Zdravý rozum nám navrával, že tu nie je niečo v poriadku s kostolným poriadkom, že existuje spôsob, ako synovi pomôcť, aj keď sme vtedy ešte netušili, akým smerom ísť a za kým. Iné by totiž bolo, keby sa nám narodilo postihnuté dieťa. No ak sa zdravé dieťa plné energie a šibalstva začne z týždňa na týždeň meniť na ľudskú trosku – verdikt lekárov sa zdá byť nanajvýš čudný.

Pre ďalšie rady sme boli odkázaní do psychologickej poradne, kde nám zhodnotili syna, napísali správu a potvrdili neliečiteľnosť autizmu. Odporučili nám ešte knihy, ktoré nás mali bližšie oboznámiť s diagnózou.

Skrátka prípad diagnostikovaný a uzatvorený... a rodič ponechaný s dieťaťom uprostred oceána bez akejkoľvek ďalšej pomoci, nástrojov či riešení.

Dva stratené roky vývojových okien nášho syna

Nedostatok akýchkoľvek účinných terapií či ucelených informácií, ako by sa dalo čo najrýchlejšie pomôcť diagnostikovanému dieťaťu s autizmom, nás najprv nechalo tápať v niekoľkomesačnom vákuu. Chytali sme sa však každej informácie, ktorá sa k nám dostala. Najväčší problém bol, že každý referoval o niečom inom. Jedni spomínali odčervovanie. Druhí odstraňovanie ťažkých kovov. Ďalší vylúčenie určitých potravín či nasadenie špeciálnych diét, alebo užívanie liekov, enzýmov, aminokyselín, vitamínov, olejov a ďalších zaručene zázračných liečiv.

Skrátka nič, čo by dávalo ucelený zmysel. Jediné, čo časom z toho všetkého zmätku vyčnievalo, bola akási behaviorálna terapia. Jej program je vraj ušitý na mieru pre deti postihnuté autizmom. Prísľubom je, že autistické dieťa môže byť pri intenzívnej terapii opäť zdravé. Presnejšie, rozumovo aj chovaním na nerozoznanie od zdravých detí.

A o to nám išlo, dostať nášho syna naspäť.

Po kontakte so zariadením poskytujúcim takúto službu nás hlavná terapeutka ubezpečovala, že je to pravda pri dodržaní terapie 40 hodín za týždeň. Doobeda pod ich vedením a poobede v učení doma (čo sme aj poctivo robili). To mala byť vysnívaná cesta, ako dobehnúť rovesníkov.

Skrátka, ak by sa dala naša naivita krájať, baliť a predávať, tak sme dnes milionári.

Aj napriek všeobecnej skepse blízkej rodiny a okolia sme sa do toho vrhli s mysľou vrcholového športovca. Preto sme po nastúpení do zariadenia:

  • zaplatili za každú prednášku o prevádzanej terapii a zúčastnili sa jej,
  • kúpili sme od nich krabičky liečiv, ktoré odporučili,
  • a chtiac-nechtiac stále súhlasili s drahšími mesačnými balíčkami škôlky.

Keď sme nevideli prichádzať výsledky a dovolili si nesmelo obťažovať terapeutov otázkami ohľadom progresu, ubezpečovali nás, že to chce len čas a trpezlivosť a že sme najusilovnejší rodičia zo všetkých. Nečudo, rodičovský pud poľahky položil zdravý rozum na lopatky, kedykoľvek sa chcel vzoprieť. A to aj napriek tomu, že životná skúsenosť nám tiež často dohovárala, že ak nevidíme progres v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov, tak niečo nie je v poriadku. S pokorou sme však pokračovali vo všetkom, čo nám povedali, pretože na zlepšenie stavu svojho dieťaťa, by tak spravil každý rodič.

Nepomohlo to.

Po 18 mesiacoch minutého úsilia, času a odľahčení o tisícky eur nám hlavná terapeutka zariadenia oznámila, že náš syn je nevzdelávateľný. Našťastie v tom období sme už mali za sebou zrealizované naše malé experimenty, ktoré dokazovali opak jej tvrdení.

Možno, keby ľudia vtedy stojaci za touto terapiou vkladali rovnaké úsilie do učenia detí, vzdelávania rodičov, udržania si kvalitných terapeutiek či dodržiavania kódexu terapeuta, aké vkladali do neustáleho zvyšovania cien, možno by v tom čase bolo vidno aj nejaké výsledky. 

Za všetko hovorila ich posledná „láskavá” ponuka – že môžeme naďalej nosiť syna do zariadenia na hranie (teda nie na učenie) 5-krát do týždňa na 3 hodiny „len” za 460 € mesačne.

Skladanie puzzle nazývané autizmus – bez predlohy

Skúsili ste skladať 1 000-kúskové puzzle?

Totiž pri zakúpenom puzzle máte aspoň všetky kúsky pred sebou a keď postupujete podľa priloženej predlohy, tak dosiahnuť konečný výsledok je len otázkou času, trpezlivosti a predstavivosti. My sme ale netušili, kde tie naše kúsky puzzle hľadať ani aký bude konečný výsledok hľadania. A či sa k nejakému dopracujeme.

Čím sme si už vtedy boli istí? Bolo to v dvoch veciach:

  1. Odmietli sme živiť ďalších „expertov” manažujúcich symptómy autizmu alebo platiť za služby, ktoré priamo neriešia príčiny autizmu;
  2. Na Slovensku neexistovali žiadne ucelené informácie o autizme (nie také, ktoré by nám dali nádej na rýchle zlepšenie stavu nášho syna), takže sme vedeli, že musíme ísť hľadať odpovede niekde inde.

Aby sme veci dali do pohybu, vzdali sme sa naplánovaných kariér, cieľov, aktívneho športovania a pustili sa do nemožného – do hľadania spôsobu, ako opäť prinavrátiť synovi stratenú žiaru do jeho očí. Sadli sme si za počítače a vyhľadávali a sumarizovali všetky dostupné fakty a štatistiky o autizme a čítali jednu vedeckú štúdiu za druhou.

V prvom rade nás zaujímala celosvetová rozšírenosť autizmu (tu je jeden už z novších článkov z augusta 2017 Autism Rates across the Developed World). Po tomto zistení sme preniesli pozornosť na USA, keďže sa počtom diagnostikovaných detí radia medzi krajiny s najvyšším rozšírením takýchto prípadov.

Celosvetová rozšírenosť autizmu podľa štátov

Zistili sme, že:

Nárast autizmu v USA od roku 1975 bol nasledujúci:

Nárast prípadov autizmu v Amerike

V roku 2012 Centrum na prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) vyhlásilo autizmus v USA za epidemický.

V roku 2014 Dr. Stephanie Seneff predpovedala, že pri súčasnom náraste bude mať v USA v roku 2025 každé druhé dieťa diagnostikovaný autizmus.

Nezaujímala nás presnosť čísel, o ktorých sa viedli vášnivé debaty na fórach alebo pod článkami blogov, ale skôr celkový trend a možné príčiny vzostupu. Navyše, ako na to upozorňuje článok Autism Rates Increase. 1 in 22 Boys in New Jersey, zverejňované údaje CDC o počte detí s diagnostikovaným autizmom musia byť v skutočnosti ešte horšie, keďže sú zverejňované v 4-ročnom oneskorení. Skrátka, dnes v USA už riešia problémy, čo s toľkými dospelými autistami.

Takže sa nám podarilo objaviť nekonečný zdroj informácií vo forme kníh, videí, blogov, fór a webových stránok, spravovaných rodičmi, lekármi aj rozličnými inštitúciami. Hádam viac informácií, ako je jeden človek schopný vstrebať za celý život. Len napríklad: ak si zadáte do Google kľúčové slovo autizmus, tak na slovenskom internete je spomenuté miliónkrát.

Vyhľadávanie slova autizmus v Google

Ak si zadáte kľúčové slove autism v angličtine, Google vám vyhodí 231 miliónov výsledkov.

Vyhľadávanie slova autism v Google

Po nociach a vo voľnom čase sme začali triediť informácie do rôznych kategórií a podkategórií. Ako čas plynul, tak sa z toho zmätku začal vytvárať jeden ucelený, logický obraz, ktorý vôbec nevyzeral vábivo.

Päť nadobudnutých poznaní

Pri ďalšom rozhodovaní bolo pre nás kľúčové nadobudnutie nasledujúcich piatich poznaní.

Poznanie #1: Čo majú autistické deti spoločné

Deti s diagnózou autizmus majú vo väčšine prípadov:

  • alergie na jedlá obsahujúce glutén, kazeín, sóju a cukor;
  • trpia nedostatkom živín – minerály, vitamíny, enzýmy, aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny;
  • majú oveľa vyššiu hladinu ťažkých kovov ako ich rovesníci a problém s ich vylučovaním;
  • majú syndróm pretekajúceho čreva, parazity, nadváhu alebo podváhu, zápaly;
  • mitochondriálnu dysfunkciu/poškodenie mitochondrií – inými slovami stratu schopnosti produkovať energiu v bunkách a zvýšený oxidačný stres;
  • majú oslabený imunitný systém;
  • majú ťažkosti s pohybovou koordináciou, so schopnosťou rozlišovať bolesť, teplo a zimu alebo na strane druhej prejavujú precitlivenosť na zvuky, svetlo, textúru oblečenia alebo jedla atď.

Poznanie #2: Spôsoby vyliečenia alebo zlepšenia stavu autizmu u detí

Z webových stránok, fór, blogov, kníh a vedeckých štúdií sme začali sumarizovať spôsoby, ktorými sa podarilo rodičom, lekárom v USA či Anglicku markantne zlepšiť stav deti postihnutých autizmom. To nám dovolilo zapracovať mnohé účinné spôsoby/metódy/protokoly do dennej rutiny nášho syna. Zároveň sme prišli k poznaniu, že každé autistické dieťa má svoju vlastnú paletu zdravotných ťažkostí, pre ktorú je potrebné vytvoriť správnu zostavu stravy, aktivít alebo liečiv. A keď sa stav pacientovi zlepšuje, treba všetky súčasti liečby ďalej upravovať – vysadiť, nahradiť alebo obmieňať.

Poznanie #3: Manažovanie symptómov vs. odstraňovanie príčin autizmu

Než sa nám podarilo preniknúť do problematiky zavádzania potrebných súčastí liečby, tak nám medzi prstami pretieklo množstvo vzácneho času. Z dlhodobého hľadiska nám však táto lekcia začala šetriť peniaze aj úsilie. Ako to celé funguje? Jednoducho! Pri každej niekým ponúkanej službe alebo tovare si už teraz zakaždým položíme otázku:

„Odstraňuje ponúkaná terapia/liek/liečivo skutočné príčiny prejavu autizmu 
alebo len potláča (manažuje) nejaký z jeho symptómov?”

Pretože pri snahe potláčať symptómy autizmu sa práca nikdy nekončí. Rovnako ani platenie za služby. Ak sa však odstránia príčiny spôsobujúce autizmus, symptómy sa vytratia ako ranná hmla z horského údolia.

Poznanie #4: Vždy sa dá nájsť účinnejšia a lacnejšia alternatíva

Skúsenosť nás časom naučila, že mnohé z ponúkaných služieb, liekov alebo liečiv pre deti postihnuté autizmom sa dajú nahradiť lacnejšou alternatívou položením si ďalšej jednoduchej otázky:

„Je možné nahradiť potrebnú terapiu/liečivo 
za niečo iné, lacnejšie, ale kvalitou rovnocenné?”

Keď sme sa pustili do prieskumu a mali sme trpezlivosť, vo väčšine prípadov sme alternatívu našli.

Poznanie #5: Aj profesionáli sa mýlia

Keď sme našli komunity rodičov, lekárov alebo vedcov, ktorým sa darí zlepšovať stavy detí s diagnostikovaným autizmom, a to isté sa podarilo do určitej miery aj nám, tak sa nám vybavia tváre „odborníkov”, ktorí nám so 100% istotou tvrdili, že stav autizmu sa nedá zlepšiť.

Ak dnes také tvrdenie počujeme, naša automatická otázka znie:

Je skutočne jeho špecializácia autizmus?
Koľkým deťom sa mu podarilo zlepšiť ich stav?

Ak žiadnym, tak len opakuje naučenú vetu z nejakej neaktualizovanej knihy. Chudáci rodičia, ktorí na takého „odborníka” na autizmus natrafia!

Synov autizmus v pohybe

Na zmenách synových aktivít sme začali pracovať od prvých dní, keď sme sa ponorili do štúdií a zistili, čo je v prvom rade potrebné. Pozitívne zmeny v jeho chovaní nasledovali už po niekoľkých týždňoch. Na konci druhého mesiaca náš syn zvládal oveľa viac mandov a taktov (identifikácia požiadavky v znakoch posunkovej reči), aké ho dokázali naučiť „odborníci” za jeden a pol roka.

Začali sme preberať účinné techniky z ďalších úspešných terapií a na základe toho vytvorili synovi na mieru ušitý učebný program. Aby sme ho zbavili zápalov, tak na jednej strane sme odstránili z jeho jedálneho lístka všetko jedlo podporujúce zápaly a na strane druhej pridali jedlo so schopnosťou zápaly sťahovať alebo potlačiť. Postupne sme odstránili z jeho stravy glutén, kazeín, sóju, biely a hnedý cukor. Rozšírili sme športové aktivity, zamerali sme sa na detoxikáciu jeho organizmu. V priebehu dvoch rokov kleslo synove skóre ATEC o 67 bodov. Samozrejme, než sa veci zlepšili a stabilizovali, boli aj obdobia, keď sa synov stav dočasne zhoršoval.

Odvtedy, čo sme mu začali účinne pomáhať, rozumovo/vzdelanostne preskočil deti, s ktorými navštevoval zariadenia pre autistov – hoci tie deti boli kedysi ďaleko pred ním. Bol dvakrát vyhlásený za najlepšieho žiaka triedy. Na veľké prekvapenie psychologičiek mu po otestovaní, ktoré sa robí v rámci školy na pravidelnej báze, odporučili vzdelávanie podľa Vzdelávacieho programu pre žiakov s autizmom bez mentálneho postihnutia (7,5 roka). Boj ale nie je zďaleka vyhraný. Čaká nás kopec ďalšej práce.

Možno náš syn nikdy nedosiahne akademickú úroveň zdravých detí. Možno nikdy nebude mať funkčnú reč. Možno bude odkázaný na doživotnú opateru.

Na „možno” ale zatiaľ nemáme čas.

Pokiaľ sa sám pýta do školy, má chuť sa učiť, stále sa zlepšuje po každej jednej stránke, je si vedomý svojich úspechov a dokáže byť na ne hrdý, je príliš skoro, aby sme rozmýšľali nad hodením flinty do žita.

A čo tí „odborníci” na autizmus? Asi najlepšie to vystihuje výrok Matky Terezy:

„Some people come in our life as blessings.
Some come in your life as lessons.”

Viac o ich praktikách možno v nejakom z budúcich blogov. Ostáva nám len skonštatovať, že tento nenahraditeľný vývojový čas, tých 18 mesiacov, keď je detský mozog ako špongia, mu nikto nikdy späť nevráti. Bol nadobro premrhaný.

ATEC – skóre z 90 na 23 za 2 roky

Jeden z našich najcennejších objavov v úvode osamotenej cesty za hľadaním riešení, ako zlepšiť synov autizmus, bol test – ATEC.

Test ATEC – je online formulár, ktorý ponúka rodičom detí postihnutých autizmom zistiť mieru ich postihnutia a zároveň monitorovať rýchlosť a úspešnosť prevádzaných intervencií. Skóre je od 0 do 179. Čím je skóre nižšie, tým menšou mierou postihu dieťa trpí.

Zrazu sme mali v rukách nástroj, ktorý dokázal kvantifikovať účinnosť implementovaných terapií alebo protokolov a rýchlosť napredovania. Nikto nás už nemohol opíjať rožkom.

Chronologicky vykonané testy ATEC nášho syna

  • September 2014

    Vstupný ATEC – skóre 90

    Náš vstupný test.

  • Apríl 2015

    Prvý nameraný ATEC – skóre 56

    Za 7 mesiacoch sa podarilo znížiť synove skóre podľa ATEC o 34 bodov.

  • September 2015

    Druhý nameraný ATEC – skóre 36

    Za nasledujúcich 5 mesiacoch klesol v testovaní ATEC o 20 bodov.

  • Apríl 2016

    Tretí nameraný ATEC –  skóre 27

    Za ďalších 7 mesiacov klesol v ATEC o 9 bodov.

  • August 2016

    Štvrtý nameraný ATEC – skóre 23

    Za ďalšie 4 mesiace klesol v ATEC o 4 body.

Nasledujúce 3 roky sme testovanie ATEC nevykonávali, pretože by vykazoval iba nepatrné zlepšovania. Namiesto toho sme sa sústredili na postupovanie v učení syna podľa školských učebných osnov. Momentálne náš syn dokáže čítať, písať, rátať a odrátať trojciferné čísla. Teraz sa učí násobiť a deliť. Musíme mu však naďalej rozširovať jeho aktívnu slovnú zásobu a motivovať ho k verbálnej alebo písanej komunikácii.

  • Október 2019

    Piaty nameraný ATEC – skóre 16

    Za ďalšie 3 roky synove skóre podľa testovania ATEC kleslo o 7 bodov.

ATEC

Zistite celkové skóre ATEC vášho dieťaťa a prirovnajte výsledok k normám
predpokladajúcim jeho budúce zlepšenie.

ATEC test je dostupný v 20 jazykoch vrátane českého. Po otvorení stránky s ATEC kliknite vpravo hore na ikonku English a vyberte si vami preferovaný jazyk.
Podeľte sa s nami o výsledky ATEC vášho dieťaťa. Tu nájdete, čo je to ATEC. Pozrite si ako vyplniť ATEC.

Znalosť, ktorú by sme si priali mať, keď sme začínali

Pravda je taká – nie je problém sa čokoľvek naučiť a aplikovať to do každodenného života. Hlavne ak človek vie, že tým pomôže svojmu dieťaťu. Dokonca aj bez potreby investovania množstva vynaložených peňazí – aj keď tie všetko značne urýchľujú. Naším najväčším zúfalstvom v prvých rokoch bolo, že zároveň ako sa synovi nenávratne zatváralo jedno vývojové okno za druhým, tak:

  • po oznámení diagnózy sme nevedeli, kde začať a na koho sa obrátiť,
  • následne sme premárnili 18 mesiacov na neúčinnú terapiu,
  • ďalší čas sme minuli zisťovaním, študovaním dostupných materiálov – čo je to autizmus.

Totiž jedným z kľúčových momentov budúcej miery zlepšenia zdravotného stavu dieťaťa s diagnostikovaným autizmom je rýchlosť nasadenia účinných intervencií a realizácia potrebných zmien. Dokazujú to rovnako vykonané štúdie, ako aj tisícky rodičov, ktorým sa podarilo zlepšiť zdravotný stav svojich detí.

Áno, priznávame, aj napriek dvojročnému prestupovaniu na mieste môžeme považovať progres nášho syna za úspech a budeme za to stále veľmi vďační. Na strane druhej, ak by bola táto znalosť verejne dostupná či známa, ak by sme k nej mali prístup od prvého dňa oznámenia diagnózy, tak dnes by mohol byť náš syn ďalej. Oveľa ďalej.

Netýka sa to však iba nášho syna.

Rovnako sa to týka aj mnohých ďalších detí rodičov, ktorých poznáme osobne, stretli sme sa s nimi pri rôznych príležitostiach, ale aj tisícov ďalších, ktorí prechádzajú rovnakými každodennými trápeniami, kdekoľvek na Slovensku, v Čechách a ďalších krajinách.

To je aj dôvod, prečo sme sa rozhodli pre zverejnenie štúdií, štatistík a informácií vrátane našich skúsenosti. Aby ďalší rodičia, ktorí sú v podobnej situácii, nemuseli mesiace alebo roky tápať v beznádeji. Aby ich dieťa malo šancu prežívať plnohodnotnejší život alebo pri troche šťastia sa mohlo opäť zaradiť aj medzi svojich zdravých rovesníkov. Zároveň to odbremení aj nás samotných.

Totiž rodičia, ktorí videli alebo počuli o progrese nášho syna, sa často pýtajú, ako sa nám to podarilo. Prekvapivo to zaujíma aj psychológov, učiteľov a lekárov odlišných profesií. Liečitelia či terapeuti, ktorých navštevujeme a sú tiež svedkami pozitívnych synových zmien, sa pýtajú, či môžu dať kontakt svojim klientom, ktorí majú dieťa s rovnakou diagnózou. Ak nás niekto požiada o špecifickú radu, tak veľakrát nám zaberie celý večer napísať detailnú sumarizáciu s odkazmi na štúdie alebo štatistiky. A keď ich to zaujme, obyčajne chcú vedieť viac o ďalšej príbuznej téme. A tak sa z voľných večerov a dní často stávajú pracovné, až to prestáva byť pre nás únosné. Zatiaľ stále musíme deliť čas podľa priorít – práca, syn a štúdium. A to je aj dôvod na vytvorenie tejto webovej stránky. Samozrejme, ak nám čas dovolí, prispejeme ďalšími radami či informáciami vo forme článkov, ktorými doplníme náš blog.

Venovanie

Stránka RieseniaPreAutizmus.sk je predovšetkým venovaná rodičom, ktorí sa nečakane ocitli v podobnej situácii ako my – bez znalosti, podpory a nádeje na uzdravenie alebo aspoň zlepšenie stavu svojho dieťaťa. Ale aj napriek týmto na oko beznádejným okolnostiam veria v zlepšenie. Nevzdávajú sa. Neprestávajú klásť otázky. Pátrajú po spôsoboch, ako pomôcť svojmu dieťaťu.

Áno, na začiatku môže vyzerať všetko komplikovane. Nová strava, športové aktivity, vzdelávanie, vytváranie nových rutín, sledovanie progresu a neustále dolaďovanie. Keď sa ale do toho pustíte a vydržíte, tak sľubujeme – časom prídete na to, že odmena ďaleko prevyšuje vynaložené úsilie a čas. Všetko je totiž prepojené. Keď začnete robiť jednu vec, automaticky sa žiada na ňu nadviazať ďalšiu a ďalšiu a ďalšiu. To, čo sme spravili my, by sa dalo veľmi zjednodušene zhrnúť do nasledujúcej vety:

„Odobrali sme synovi, čo ho obťažovalo (strava, detoxikácia, prostredie), dali jeho telíčku všetko, čo mu chýbalo (strava, šport, liečivá, vzdelávanie) … a telo už spravilo ten zvyšok (obnova buniek, plasticita mozgu).“

Veríme, že informácie na stránke RieseniaPreAutizmus.sk rovnako poslúžia aj opatrovateľom, terapeutom, učiteľom, lekárom a ďalším špecialistom pre deti postihnuté autizmom ako nový štartovací bod. Kde už nebude miesto pre – nedá sa, zmierte sa s tým! Ale bude odrazovým mostíkom k tomu, aby sa v budúcnosti našli ešte účinnejšie spôsoby, metódy, intervencie, ktoré by čo najrýchlejšie navrátili deti s diagnostikovaným autizmom do dobrého fyzického a mentálneho stavu.

Podľa stoviek príbehov, ktoré sme kedy čítali, a podľa teraz už aj najnovšej veľkej štúdie ATEC – normy: „Rastový graf“ na sledovanie zlepšovania stavu detí s poruchami autistického spektra (PAS) v priebehu času to totiž vyzerá tak, že stav, v ktorom sa naše deti z „neznámych“ príčin ocitli, nemusí byť ich doživotným vezením. Dúfame, že vám stránka RieseniaPreAutizmus.sk poslúži ako inšpirácia, ako nádej, ako svetielko na konci tunela.

ATEC graf - zlepšenie stavu autizmu

Veľa sily, trpezlivosti a lásky na ceste za prinavrátením zdravia a žiary do očí vášho dieťaťa prajú

    Karolína & Karol

Rodičia jedného z mnohých detí s diagnózou autizmus.

Máte návrh na nové články, videá a správy

Zdroje

Autism Rates across the Developed World
https://www.focusforhealth.org/autism-rates-across-the-developed-world/

AUTIZMUS JE TERAZ OFICIÁLNE VYHLÁSENÝ ZA EPIDÉMIU V SPOJENÝCH ŠTÁTOCH AMERICKÝCH!
http://www.autisti.sk/krad/?p=1024

MIT doctor claims autism to afflict 50% of American children by 2025, glyphosate to blame
http://www.autismsupportnetwork.com/news/mit-doctor-claims-autism-afflict-50-american-children-2025-glyphosate-blame-2523533

Autism Rates Increase. 1 in 22 Boys in New Jersey.
https://www.ageofautism.com/2018/05/autism-rates-increase-1-in-22-boys-in-new-jersey.html

Autism Treatment Evaluation Checklist (ATEC)
http://www.surveygizmo.com/s3/1329619/Autism-Treatment-Evaluation-Checklist-2019

Autism Treatment Evaluation Checklist (ATEC) Norms: A “Growth Chart” for ATEC Score Changes as a Function of Age
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5835994/

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore