Rafinovaný cukor autizmus zhoršuje

Autizmus a cukor nejdú k sebe z niekoľkých dôvodov. O autistických deťoch alebo deťoch nachádzajúcich sa v autistickom spektre je známe a potvrdené aj vedeckými štúdiami, že trpia nedostatkom vitamínov, minerálov, proteínov a ďalšej rady nutričných živín. Zväčša spôsobeným vyberavým jedením alebo neschopnosťou spracovať patričné živiny. Navyše, rafinovaný cukor autistickým deťom nemá čo dať. Práve naopak. Cukor oberá ich telíčka o ...

Autizmus a cukor

...vitamíny A, C, D, B, o minerály ako magnézium, kalcium, draslík, chróm a rad ďalších. Pri nedostatočných zásobách týchto živín si ich telo berie priamo z kostí a z ďalších častí tela.

Cukor, autizmus a ďalšie problémy

To, že cukor a autizmus nejdú dohromady potvrdzuje aj výskum „Finding Balance: Obesity and Children with Special Needs“, v ktorom sa konštatuje, že približne dve tretiny mladistvých s poruchami autistického spektra trpia nadváhou alebo sú obézne.

Rafinovaný cukor ďalej podporuje v tele zápaly, čo môže neskôr zapríčiniť ďalšie zdravotné problémy ako je rakovina, diabetes a alergie. Cukor je navyše pre telo toxický, návykový a je to droga.

Cukor ovplyvňuje u detí schopnosť učiť sa

Mozog využíva viac energie ako ktorýkoľvek iný orgán v ľudskom tele a glukóza je jej primárnym zdrojom paliva. Jej nadbytok však zhoršuje kognitívne schopnosti a sebakontrolu.

Keď v New York City public schools znížili deťom obsah cukru v raňajkách a obedoch, ich akademické skóre stúplo v priemere o 15,7 %. V rámci vykonanej štúdie boli taktiež okrem cukru eliminované zo stravy umelé farbivá, syntetické príchute a dve konzervačné látky. Ďalšie porovnávania odhalili, že najväčší pokrok vykazovali práve tie deti, ktoré dosahovali najslabšie študijné výsledky. Bola skúšaná aj rada ďalších intervencií, ale tie nemali vplyv na zvýšenie ich študijného priemeru, tak ako to bolo v prípade zníženia obsahu cukru v ich výžive.

Autizmus a cukor v číslach

O tom, že cukor je zlý pre zdravú populáciu nie je pochýb, a o to viac pre naše deti. Jednou z príčin je neprimeraná konzumácia. Podľa Wikipedie ročná spotreba cukru bola ešte pred 100 rokmi na osobu nižšia než 2,5 kg, čo aj dnes platí pre menej rozvinuté štáty. V Afganistane bola dokonca v roku 1999 stále zaznamenaná ročná spotreba cukru na hlavu iba 1 kg. Spotreba cukru vo vyspelých krajinách však neuveriteľne vzrástla - napríklad v Rakúsku na 40,4 kg na osobu, v USA dosahuje ročná spotreba cukru a ďalších sladidiel asi 70 kg na osobu.

Podľa článku Slováci konzumujú 2 krát viac cukru ako odporúča WHO. Slováci v priemere skonzumujú 42 kg cukru na osobu a Česi 36 kg.

Keď pozornejšie nahliadneme do prieskumu „Rodičovské hodnotenia behaviorálnych účinkov biomedicínskych intervencií“ vykonaného Výskumným ústavom pre autizmus (ARI) v sekcii „SPECIAL DIETS“, tak zistíme, že ...

  • diéta, pri ktorej rodičia odstránili cukor z jedálnička svojich detí postihnutých autizmom zlepšila stav až u 52% z nich. Prieskumu sa zúčastnilo úctihodných 4589 rodičov.

Zaujímavé sú aj výsledky ďalších diét, ktoré hodnotili na základe svojich skúseností niekoľko tisíc rodičov detí postihnutých autizmom. Zlepšenie stavu svojich detí zaznamenali u:

  • 55% detí pri odstránení pšenice / zúčastnenosť 4340 rodičov
  • 69% detí pri odstránení gluténu a kazeínu/ zúčastnenosť 3593 rodičov
  • 71% detí pri nasadení špecifickej nízkosacharidovej diéty / zúčastnenosť 537 rodičov atď.

Samozrejme, každé autistické dieťa je odlišné, preto ak chcete zistiť, či tomu vášmu dieťaťu rafinovaný cukor autizmus, teda jeho sprevádzajúce príznaky zhoršuje, najjednoduchšie je ho postupne eliminovať a nahradiť za jeho zdravšiu verziu nachádzajúcu sa napríklad v ovocí. Šanca na zlepšenie, ktorá predstavuje 52% je pekne vysoká.

Naša skúsenosť s odstavením od rafinovaného cukru na autizmus nášho syna bola viac než obdivuhodná. Nie tak výrazná, ako pri odstránení lepku a kazeínu, ale syn začal byť pokojnejší, vyrovnanejší, koncentrovanejší a z veľkej časti sme sa zbavili aj príznakov, ktoré sa pripisujú kandide (premnoženie kvasiniek).

Rodičia K&K

Viac info o strave nájdete kliknutím na Autizmus, cukor alebo rafinovaný cukor >>

Zdroje

Finding Balance: Obesity and Children with Special Needs
https://abilitypath.org/wp-content/uploads/2015/11/obesity-report.pdf

A dramatic rise in test scores after eliminating sugar
https://feingold.org/school-lunch-new-york-city-public-schools/

Negative Impact of Sugar on the Brain
https://www.verywellmind.com/how-sugar-affects-the-brain-4065218

How Addictive Is Sugar Really?
https://www.verywellmind.com/sugar-addiction-22149

Does Sugar Cause Inflammation in the Body?
https://www.healthline.com/nutrition/sugar-and-inflammation#section4

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore