Nedeľa | Čo jedáva náš syn počas dňa – na bezlepkovej diéte

Autizmus a strava | Ahojte maminy, dnes pridávame siedme video, ako vyzeral nedeľný jedálniček nášho syna - bez lepku, kazeínu, sóje, rafinovaného cukru, umelých sladidiel, dochucovadiel a ďalšej chémie. Raňajky, obed a večera (na malé výnimky) ...

... zodpovedajú zásadám GAPS diéty a PALEO diéty. Nevhodné potravinové zložky adresujeme v jednotlivých statiach. V článku nájdete aj recepty na prípravu jednotlivých jedál. Recepty si môžete ďalej upraviť podľa vašej chute a fantázie. My ich uvádzame ako ich najviac obľubuje náš syn.

Čo jedol náš syn v nedeľu

Raňajky

 • Vajíčka
 • Kokosovo-ľanový chlebík
 • Alsan maslo
 • Mrkva
 • Paprika červená
 • Paradajka
 • Kaleráb
 • Uhorka
 • Reďkovka
 • Šalát

Autizmus - lepok, kazeín, sója

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: nevhodná sóda bikarbóna a Alsan maslo
PALEO diéta: nevhodné ľanové semienka, Alsan maslo, paprika a paradajka
PALEO AIP diéta: nevhodné ľanové semienka, Alsan maslo, paprika a paradajky

Recept na vajíčka a kokosovo-ľanový chlebík

Vajíčka
V prípade, že niekto ešte nerobil praženicu :-), tak príprava je nasledovná. Na rozohriatu panvicu dáme bravčovú mast, pridáme 2 vymiešané vajíčka ochutené troškou soli a miešame, kým sa vajíčka neuvaria do preferovanej konzistencie (tekuté vajíčka si zachovávajú najväčšiu nutričnú hodnotu). Praženicu dáme do misky alebo na tanier s pripravenou zeleninou (napr. šalát, mrkva, kaleráb, paradajka, paprika, uhorka a reďkvička).

Recept na kokosovo ľanový chlebík
1/2 pohára kokosovej múky, 1/2 pohára pomletých ľanových semien, 1/2 čajovej lyžičky sódy bikarbóny, 1/2 čajovej lyžičky soli, 5 vajec, 1/4 pohára kokosového oleja, 1/8 pohára vody, 1 čajová lyžička jablčného octu. Zvlášť zmiešať suché a mokré ingrediencie, následne ich zmiešať dohromady a vymiesiť do formy bochníka, ten preniesť do formy na pečenie. Piecť vo vyhriatej rúre pri 180°C cca. 40 minút.

Obed

 • Polievka / vývar z kostí
 • Zelenina a kuracina

Autizmus a lepok, kazeín, sója - obed

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: vhodné
PALEO diéta: vhodné
PALEO AIP diéta: nevhodná paprika, paradajky a korenie - paprika, čierne korenie

Recepty na polievku a kuracinu

Polievka / vývar z kostí
Podla veľkosti 2 až 5 špikových kostí do 7l hrnca, zaliať vodou, pridať 2 lyžice jablčného octu, 2 morčacie alebo kuracie stehná, stehná nechať variť na malom plyne cca. 1 1/2 hodiny, po vybraní mäsa variť kosti ešte ďalšie 2 až 4 hodiny.

Zelenina a kuracina
Uvarené kuracie stehná z polievky dáme na panvicu s roztopenou bravčovou masťou a podlejeme 1 naberačkou polievky. Stehná ochutíme (soľ, čierne korenie, paprika, medvedí cesnak, majoránka, kurkuma) a necháme za občasného premiešania na miernom plyne piecť 10 minút.

Večera

 • Banán a avokádo
 • Pohánkové chlebíky

Autizmus a lepok, kazeín, sója - večera

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: nevhodné pohánkové chlebiky
PALEO diéta: nevhodné pohánkové chlebíky
PALEO AIP diéta: nevhodné pohánkové chlebíky, ľanové semienka a vlašské orechy

Recept na banán s avokádom
1 banán a 1/2 avokáda ošúpeme, dáme do nádoby, pridáme cca. 1/3 pohára vody, 1 polievková lyžica pomletých ľanových semien. Následne všetko vymixujeme do hladkej kaše, ktorú vylejeme do pripravenej misky/taniera. Na vrch pridáme hrozienka a vlašské orechy.

Články o strave, ktoré by vás mohli zaujímať:

Rodičia K&K

PS: V prípade nesprávneho zaradenia potravín do diétnych programov nás prosím na to upozornite. Väčšina bude priradená správne, ale chybička sa mohla niekde vlúdiť :-).

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore