Ahojte maminy,
v uverejnenom poste Autizmus je v začiatkoch pekne mätúci – keď sa nie je na koho obrátiť som sľúbila prezradiť, ktorou intervenciou by sme s dnešnou znalosťou začali, keby sme mali podozrenie alebo by nám bolo oznámené, že náš syn má autizmus. Je to strava.
Presnejšie povedané jej úprava. Preto sme strave s manželom prisúdili (z pomedzi rozličných odskúšaných intervencií) podiel 40 až 50% na celkovom prinavrátení súčasného mentálneho a fyzického zdravia nášho syna. Treba ale podotknúť, že bez jej úpravy by sa nám asi nikdy nepodarilo dosiahnuť druhú polovicu synovho zlepšenia. Než dočítate článok, budete presne vedieť prečo detí diagnostikované na autizmus a PAS reagujú na úpravu stravy tak pozitívne.
Nasledujúce som sa s manželom pokúsila poskladať tak logicky, ako to len išlo. Ale ak by niečo nebolo jasné, tak sa pýtajte. Začnem tým, čo na začiatku nás a asi aj vás ohľadom úpravy stravy alebo diét bude najviac trápiť a to …
Aké percento autistických detí reaguje na diétne úpravy?
Ak si prebehnete štúdiami napr. na PubMed ohľadom témy - strava a autizmus, tak výskumy buď zatiaľ nepotvrdili pozitívny účinok diét pri liečbe autizmu alebo sa vyjadrujú k výsledkom len veľmi vlažne. Len málo z nich tvrdí opak.
A to je veľká záhada.
Pretože, ak si pozriete prieskum Rodičovské hodnotenia behaviorálnych účinkov biomedicínskych intervencií, ktorého sa zúčastnilo 27 000 rodičov detí diagnostikovaných na autizmus a PAS, ktorý bol vykonaný inštitútom Autism Research Institute (ARI) ešte v roku 2009, tak v sekcii „SPECIAL DIETS“ zistíte to, čo sa dodnes akosi nedarí zistiť vedcom, že:
- 55 % zo 6950 rodičov potvrdilo zlepšenie stavu svojho dieťaťa po odstránení mlieka a mliečnych výrobkov. To znamená, že zo stravy odstránili kazeín,
- a dokonca až 69 % rodičov z 3 593 potvrdilo zlepšenie stavu svojho dieťaťa po odstránení lepku aj kazeínu,
- a u ďalších 71% detí bolo zaznamenané zlepšenie pri nasadení špecifickej nízkosacharidovej diéty. Prieskumu sa zúčastnilo 537 rodičov.
Pozoruhodné sú aj výsledky po odstránení ďalších potravinových zložiek z jedálnička na autizmus diagnostikovaných detí alebo detí s PAS, ako je škrob či šťaveľany, ale aj nasadenie Antimykotickej alebo protikvasinkovej diéty alebo Feingoldovej diéty.
Ako som už spomínala v predošlom poste aj ako potvrdzujú Normy ATEC, o ktorých sme písali viac v článku Normy ATEC: „Rastový graf“ na sledovanie zlepšovania stavu detí s poruchami autistického spektra (PAS) v priebehu času, rýchlosť a miera výsledkov zmierňovania autistických príznakov bude závisieť od veku dieťaťa. Čím skôr sa z jedálnička odstránia kompromitujúce potravinové zložky, tým je väčší úspech na zlepšenie stavu.
Na základe štatistík Ústavu pre výskum autizmu (ARI) sa dá tiež usúdiť, že diétne úpravy majú pozitívny účinok na zlepšenie stavu 2/3 detí diagnostikovaných na autizmus. Čo je priam neúmerná pravdepodobnosť na zlepšenie oproti iným intervenciám a už vôbec nehovoriac o úrovni zlepšenia. Pokiaľ nám iné intervencie pomáhajú zlepšiť synov stav po malých krôčikoch, úprava stravy robí to isté ale míľovými krokmi. …a to sme prešli cez slušný počet intervencií, takže to máme s čím porovnať.
Prečo úprava stravy, takto ovplyvňuje autizmus u našich detí
Prečo je tomu tak, použijem príhodu.
Keď som raz čakala na syna v škole, počula som ako sa jedna učiteľka pýta druhej ...
“Nezdá sa ti akoby sa dnes Peťko správal ako opitý?” “Čím to je?”
A moja odpoveď v duchu - Pretože lepok a kazeín!
Tu je detailnejšie vysvetlenie od imunológa, prečo je tomu tak:
„Lepok a mliečne výrobky v skutočnosti pôsobia na mnoho ľudí ako drogy“, hovorí imunológ a výskumník Aristo Vojdani, PhD, MSc, MT, generálny riaditeľ Immunosciences Lab, Inc. v Beverly Hills v Kalifornii. „Rovnako ako u závislých od heroínu alebo od tabletiek proti bolesti, náhle vysadenie gluténu alebo kazeínu môže spôsobiť abstinenčné príznaky,“ hovorí Vojdani. “Je to preto, že glutén aj kazeín sa delí na peptidy gluteomorfínu a kazomorfínu, a ak tieto krátke reťazce proteínov preniknú cez črevo (ja len dodávam, že väčšina našich detí trpí syndrómom pretekajúceho čreva) a dostanú sa do mozgu, tak napodobňujú účinky heroínu a morfínu.”
To sú dôvody, prečo mnohé autistické detí mávajú neprítomný pohľad, nereagujú na okolie, chlad, teplo, bolesť, nebezpečenstvo, nedokážu sa sústrediť alebo sú zaseknuté v opakujúcich sa (repetitívnych) činnostiach. Skrátka, pripomínajú nadrogovaných alebo intoxikovaných ľudí. Odstránením týchto potravín, teda zmenou stravy u väčšiny detí badať priaznivé zmeny chovania a akademického rastu v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov.
O akej miere zlepšenia hovorím?
Napríklad, to čo by trvalo ABA terapeutom naučiť dieťa za 12 mesiacov zrazu matka dokáže naučiť dieťa za mesiac. Hovorím zo skúsenosti 18 mesiacov strateného času a spúste zbytočne minutých peňazí.
Ako zistiť či odstránenie gluténu a kazeínu zlepší stav dieťaťa
Či vysadenie gluténu, kazeínu, prípadne ďalších problémových potravinových zložiek má na dieťa pozitívny vplyv, sa dá zistiť veľmi jednoducho. Stačí udržať dieťa na striktnej diéte 2-3 mesiace (samozrejmosťou je nájsť miesto chýbajúcej stravy nutričné náhrady). To je čas udávaný profesionálmi na odstránenie týchto zložiek z telíčka dieťaťa. Po tomto období, ak opäť uvediete do jedálnička vysadenú stravu a nenastanú negatívne zmeny v chovaní či koncentrácii (obvykle sa prejavia v priebehu dní), tak ste asi jedni z mála šťastlivcov.
My sme to vyskúšali iba niekoľkokrát a dodnes z toho máme nočné mory. Takže sme radšej ostali pri tejto diéte a náš syn rozhodne nevyzerá, že trpí podvýživou. Navyše, synove skóre ATEC kleslo v priebehu prvého roka z 90 na 36 bodov a následne sa len zlepšovalo. Prakticky náš syn kopíroval príbehy iných detí. Za všetky pripájame aspoň jedno z nich:
„River začal na skóre ATEC 130 v januári 2013. Bol považovaný za nízko až stredne funkčného. Len so zmenami v strave jeho skóre kleslo na 62 za 6 mesiacov. Je neuveriteľné, za aký krátky čas nastalo zlepšenie.
S pokračujúcou biomedicínskou podporou, vhodnou stravou, vyladením výživových doplnkov podľa potreby a s pokračujúcou detoxikáciou jeho tela má River od apríla 2019 skóre podľa ATEC 11.“
Aj táto úžasná skupina mamičiek na MK (podľa toho, čo sme medzi postami čítali) má medzi sebou mamičky s deťmi s podobnými príbehmi. Nezáleží, či sa to udialo po prejdení na GAPS, po odstránení lepku, kazeínu a-/alebo ďalších zložiek. Ale ak nie sú tieto zmeny zachytené v číslach, ktoré poskytuje napr. Test ATEC, tak z vyjadrenia ako ...
“GAPS diéta nám zlepšila správanie dieťaťa”
...sa dá len ťažko usúdiť o aké veľké/malé zmeny išlo. Preto by sme ďalším maminám vrelo odporučili si tieto testy ATEC spraviť pred zahájením diétnych úprav a 3 či 6 mesiace po nich.
Výhoda merania je aj v tom, že pri akejkoľvek ďalšej terapii viete, či vaše peniaze, čas a energia sú utrácané užitočným smerom.
Úprava stravy zlepší stav dieťaťa a zvýši úspech nasledujúcich intervencií
Moje dve záverečné pointy sú:
- Keby úpravou stravy došlo ku poklesu skóre ATEC dieťaťa len o 10 či 20 bodov stále to v preklade znamená ďalšiu veľkú úľavu ako pre dieťa, tak i pre celú rodinu, či už vo forme zmiernenia nepríjemných príznakov sprevádzajúcich autizmus alebo zlepšenia sústredenosti pri učení a tým pádom zvýšenia akademickej úrovne.
- Nastolením ideálnej stravy, teda odstránením zápalov a rôznych konfliktov je telo schopné prijímať nasledujúce intervencie s väčšou efektívnosťou. A to je presne to k čomu sme sa vyjadrili v úvode článku.
Bez úpravy stravy by sa nám nikdy nepodarilo dosiahnuť druhú polovicu synovho zlepšenia, ak by do dnešných dní muselo jeho telíčko zápasiť s niečím, čomu sa dá predísť.
Samozrejme, všetko stále konzultujte so svojím lekárom alebo odborníkmi na vami zamýšľané nasadené intervencie.
Pekný deň.
Rodičia K&K
P.S. Budúci článok venujem lepku, ktorý patrí medzi najproblémovejšie potravinové zložky medzi deťmi diagnostikovanými na autizmus a PAS.