Sobota | Čo jedáva náš syn počas dňa – na bezlepkovej diéte

Autizmus a strava | Ahojte maminy, tak je za nami prvý víkendový deň a pridali sme predposledné video a zoznam jedálnička nášho syna - bez lepku, kazeínu, sóje, rafinovaného cukru, dochucovadiel, umelých sladidiel a ďalšej chémie. V spodnej časti článku ...

... nájdete aj recepty na prípravu keto chlebíka, polievky, perkeltu a semienkovej kaše s jablkom. Raňajky, obed aj večera ako obvykle vo väčšine zodpovedajú (až na malé výnimky) zásadám GAPS diéty, PALEO diéty aj nízkosacharidovej diéte. Nevhodné potravinové zložky pre GAPS diétu alebo PALEO diétu adresujeme pri spomínaných jedlách. Recepty sa dajú ďalej modifikovať podľa vašej fantázie. My ich uvádzame ako ich najviac obľubuje náš syn.

Čo jedol náš syn v sobotu

Raňajky

 • Keto chlebík
 • Alsan maslo
 • Mrkva
 • Paprika biela
 • Paprika červená
 • Paradajka
 • Kaleráb
 • Šalát
 • Brokolica
 • Karfiol

GAPS diéta autizmus - raňajky

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: nevhodná pohánka, sóda bikarbóna a Alsan maslo
PALEO diéta: nevhodná pohánka, ľanové semienka, tekvicová múka, Alsan maslo, paprika a paradajka
PALEO AIP diéta: nevhodná pohánka, ľanové semienka, tekvicová múka, mandľová múka, Alsan maslo, paprika a paradajka

Recept na keto chlebík

1/2 pohára tekvicových semien a 1/2 pohára ľanových semien zaliať vodou a nechať stáť 12 hodín. Potom premyť pod vodou a pridať do misky. Následne pridáme 1 1/4 pohára mandľovej múky, 1/4 pohára pomletých ľanových semienok, 1/2 pohára tekvicovej muky, 1/4 pohára mletého kokosu, 1/4 pohára psyllia, 1/2 čajovej lyžičky Himalájskej soli, 1 čajová lyžička sódy bikarbóny, 1 čajová lyžička bezfosfátového prášku do pečiva, 1 čajová lyžička jablčného octu, 300 ml filtrovanej vody a vymiesime cesto. Po skončení miesenia cesto rozdelíme na dva bochníky a dáme piecť do vyhriatej rúry na 180°C na cca. 60 minút.

Obed

 • Polievka / vývar z kostí
 • Zelenina a perkelt

GAPS diéta autizmus - obed

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: vhodné, ak sa mäso varí v hrnci na nízkom plyne
PALEO diéta: vhodné
PALEO AIP diéta: nevhodná paprika, paradajky a korenie - paprika, čierne korenie

Recepty na polievku a perkelt

Polievka / vývar z kostí
(Podla veľkosti 2 až 5 špikových kostí do 7l hrnca, zaliať vodou, pridať 2 lyžice jablčného octu, 2 morčacie alebo kuracie stehná, stehná nechať variť na malom plyne cca. 1 1/2 hodiny, po vybraní mäsa variť kosti ešte ďalšie 2 až 4 hodiny.)

Zelenina a perkelt
Cibuľu osmažíme na bravčovej masti do zlatista, potom pridáme na kocky narezané morčacie mäso, po upečení do biela mäso ochutíme - soľ, čierne korenie, paprika, majoránka, kurkuma, medvedí cesnak. Vo vedľajšom hrnci uvaríme 2 nakrájané mrkvy do mäkka. Zlejeme takmer všetku vodu a zvyšok vy-mixujeme do hladkej kaše, ktorú vylejeme do mäsa. Mäso varíme v tlakovom hrnci cca. 15 minút.

Večera

 • Semienková kaša s jablkom

GAPS diéta autizmus - večera

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: nevhodné ľanové semienka a chia semienka
PALEO diéta: nevhodné tekvicové semienka
PALEO AIP diéta: nevhodné ľanové semienka, tekvicové semienka, chia semienka a vlašské orechy

Recept na semienkovú kašu s jablkom

Do mixéra pridáme 2 polievkové lyžice mletého kokosu, 1 polievkovú lyžicu ľanových semien, 1 polievkovú lyžicu tekvicových semien, 1 polievkovú lyžicu chia semien, 2 polievkové lyžice vlašských orechov, 1 čajovú lyžicu škorice a to všetko vymixovať. Preniesť do sklenenej nádoby a zaliať 250 ml vriacej vody. Dochutiť 2 kvapkami Stévie a rozmixovať tyčovým mixérom do kaše. Pridať 1/2 ošúpaného a nakrájaného jablka a trochu hrozienok. Necháme postáť do teploty vhodnej na konzumáciu.

Články o strave, ktoré by vás mohli zaujímať:

Rodičia K&K

PS: V prípade nesprávneho zaradenia potravín do diétnych programov nás prosím na to upozornite. Väčšina bude priradená správne, ale chybička sa mohla niekde vlúdiť :-).

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore