Test autizmu | Autizmus test online vyvinutý pre rodičov

Autizmus test online známy ako test ATEC alebo prieskum ATEC (kontrolný test na hodnotenie autizmu) je vynikajúci nástroj určený pre rodičov na test autizmu alebo na zistenie miery postihnutia ich dieťaťa. Test ATEC je jednostránkový online formulár skladajúci sa zo 4 čiastkových testov:

I. Komunikácia a reč (14 položiek);
II. Sociálnosť (20 položiek);
III. Zmyslové a poznávacie schopnosti (18 položiek);
IV. Zdravie a správanie (25 položiek).

Autizmus test online - ATEC

Autizmus test online - ATEC bol vyvinutý v roku 1999 Bernardom Rimlandom z Výskumného ústavu autizmu (Autism Research Institure – ARI) a v autistickej aj vedeckej komunite patrí medzi najznámejší a preto aj najčastejšie používaný. Dôvodov je hneď niekoľko:

 • test príznakov autizmu je ľahko použiteľný,
 • je zadarmo,
 • nie je chránený autorskými právami,
 • test je dostupný v 20 jazykoch vrátane českého.

Navyše, spoľahlivosť vyhodnocovaných výsledkov testov ATEC potvrdili aj nezávisle publikované štúdie. Tie preukázali, že nástroj ATEC je značne citlivý na záznam zmien v prípade nasadených intervencií u detí rodičov, ktorí sa snažia aktívne zlepšovať ich zdravotný stav. To je aj dôvod, prečo tento test autizmu alebo test na autizmus, či test príznakov autizmu ATEC je často používaný vedcami na meranie výsledkov počas štúdií pri deťoch s poruchami autistického spektra alebo inými pervazívnymi poruchami.

Kedy test ATEC použiť a iné možnosti pre rodičov na samodiagnostiku

Skôr ako vysvetlíme ako je test ATEC ďaleko sofistikovanejší oproti ostatným nižšie spomenutým testom, chceme dopredu upozorniť, že oficiálnu diagnózu vám môže určiť len špecializovaný lekár. Nevieme, či sa situácia na Slovensku zlepšila, ale my sme dostali definitívnu diagnózu – ťažký zdravotný postih pervazívnou vývinovou poruchou detský autizmus F84.0 až po mnohých vyšetreniach (foniatria, psychológia, metabolická poradňa, genetická poradňa, pedopsychiatria) od MUDr. Terézie Rosenbergerovej v Košiciach a v lete 2012 od MUDr. Jánošíkovej v Trnave, keď náš syn mal už takmer tri roky.

Test ATEC - komu je určený a načo presne

Prednosťou testu ATEC okrem možnosti rodičov diagnostikovať svoje dieťa je aj schopnosť pravidelného monitorovania úspešnosti akejkoľvek nasadenej liečby/intervencie vo všetkých štyroch oblastiach štatistickým vyhodnocovaním. To znamená, že ktokoľvek vám predáva terapiu, či už je to:

 • nasadenie rozličných diét
 • liečba homeopatikami
 • liečba karnozínom
 • liečba CBD olejom
 • ABA terapia
 • EEG Biofeedback
 • Senzorická integrácia
 • odstraňovanie ťažkých kovov
 • liečba enzýmami a aminokyselinami atď.

… a tvrdí, že jeho terapia je jediná overená, účinná a úspešná pre deti diagnostikované na autizmus, pri pravidelnom monitorovaní vášho dieťaťa prostredníctvom testu ATEC vás nemôže nikto dlhodobo klamať. Aj keď autistické deti majú veľa spoločného, každé dieťa má svoju vlastnú sadu problémov, ktoré treba adresovať individuálne. A jedným zo spoľahlivých spôsobov, ako vedieť na čom ste, je každú terapiu monitorovať. Ak daná terapia na dieťa zaberá, zlepšenie budete vidieť na klesajúcom skóre ATEC už v priebehu prvých týždňov, nanajvýš dvoch až troch mesiacov.

Test ATEC sa odporúča vyplniť periodicky každé 3 mesiace alebo pred a po skončení nasadenej terapie. Takto sa vám nestane to čo nám, že miniete tisícky eur a 18 mesiacov času na terapiu, ktorá nemá žiaden účinok na progres vášho dieťaťa. Peniaze môžete oželieť ale stratený čas už dieťaťu nikto nikdy nevráti späť.

Ďalšie renomované nástroje na testovanie autistických detí

Aby sme nezabudli, okrem testu ATEC vedecká a lekárska komunita používa na diagnostikovanie a meranie progresu nasadených terapií u autistických detí aj ďalšie nástroje, ako sú CARS, RIAS Nonverbal IQ, SAS Pro, Vineland, PDDBI Composite, ABC, SRS, SSP. Rozdiel medzi týmito testami a testom ATEC a jeho popularitou je hlavne v tom, že za používanie týchto spomínaných nástrojov treba platiť alebo dokonca potrebujete mať na prácu s nimi odborné vzdelanie.

Ak vás, rodičov táto téma testovania vášho dieťaťa naozaj zaujíma, tak je tu ešte ďalšia možnosť, ako vedieť detailne identifikovať v ktorých oblastiach vaše dieťa zaostáva a ako veľmi. Je ňou zakúpenie knihy od Marka L. Sundberga „VB-MAPP: Verbal Behavior Milestones Assessment and Placement Program“. Bude to síce od vás vyžadovať trochu hlbšie štúdium, ale po prečítaní knihy budete vedieť presne, kde a v čom všetkom vaše dieťa zaostáva, čo vám dovolí vytvoriť presný zoznam vzdelávacích priorít pre vaše dieťa.

Ďalšie mini testy autizmu pre rodičov

Na slovenskom internete nájdete aj niekoľko mini testov. Neposkytujú síce spoľahlivosť alebo rozsah údajov ako už vyššie spomínané testy, ale môžu poslúžiť rodičom na rýchlu a základnú samodiagnostiku dieťaťa pri prvých podozreniach na nábeh na autizmus.

Čo je autizmus? 19 príznakov autistu >>

Test príznakov autizmu >>

Robí vaše dieťa niečo z tohto >>

Test na autizmus - záver

Nech už použijete pre zistenie stavu vášho dieťaťa akýkoľvek test autizmu, test na autizmus, či test na zistenie príznakov autizmu ATEC, najdôležitejšie je konečnú diagnózu získať od lekára.

Druhá dôležitá vec po prípadnom potvrdení je začať so zahájením terapií a pravidelne ich úspešnosť monitorovať. Autizmus test online - ATEC vyzerá, ako jeden z najspoľahlivejších nástrojov na tento účel. My ho používame od roku 2014 a progres nášho syna počas týchto rokov môžete podrobnejšie vidieť v spodnejšej časti článku Skladanie puzzle nazývané autizmus.

Dúfame, že vám test ATEC pomôže rovnako pri monitorovaní progresu vášho dieťaťa, ako pomohol aj nám pri našom synovi.

Držíme vám palce.

Rodičia K&K

3 názory na “Test autizmu | Autizmus test online vyvinutý pre rodičov”

 1. Maria Ferencová

  Dobrý deň prajem, mam dva a pol ročnú vnučku a ešte stále nič nerozpráva, nemá oční kontakt nieje ako bežné deti co mame robyt

  1. Zdravím Mária, skúste si prejsť cez stránku a určite nájdete niečo, s čím by ste vedeli začať. Najľahšie je začať od stravy a odstrániť alergény, ktoré najčastejšie prispievajú k syndrómu pretekajúceho čreva. Ale to sa musí diať na dennej báze, musia byť do toho zaangažovaní obaja rodičia a hlavne matka dieťaťa, ktorá sa stará o jeho stravovanie.

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore