Piatok | Čo jedáva náš syn počas dňa – na bezlepkovej diéte

Autizmus a strava | Ahojte maminy, dnes je už sobota ráno a pridávame ďalšie video a jedálniček nášho syna z piatka - bez lepku, kazeínu, sóje, rafinovaného cukru, umelých sladidiel, dochucovadiel a ďalšej chémie. Opäť v článku nájdete recepty, ak ...

... by ste chceli skúsiť ukuchtiť niečo nové pre svoje dieťa. Raňajky, obed aj večera z veľkej časti zodpovedajú zásadám GAPS diéty, PALEO diéty a niečo z toho aj z nízkosacharidovej diéty. Nevhodné potravinové zložky pre GAPS diétu alebo PALEO diétu spomíname pri jednotlivých receptoch. Recepty sa dajú samozrejme ďalej upravovať. Všetko závisí od toho, čo vám dieťa bude jesť. My sme predstavili recepty v podobe, ako ich náš syn obľubuje najviac.

Čo jedol náš syn v piatok

Raňajky

 • Cícerová placka
 • Alsan maslo
 • Mrkva
 • Paradajka
 • Kaleráb
 • Reďkovka
 • Šalát
 • Uhorka
 • Karfiol

Paleo diéta a autizmus - raňajky

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: nevhodná cícerová placka a Alsan maslo
PALEO diéta: nevhodná cícerová placka a Alsan maslo
PALEO AIP diéta: nevhodná cícerová placka, Alsan maslo, paprika, paradajka

Recept na cícerovú placku

Do misky vlejeme 70 ml vody, pridáme soľ, papriku, čierne korenie, medvedí cesnak, 1/8 čajovej lyžičky sódy bikarbóny a za miešania pridávame cícerovú múku, až dosiahneme konzistenciu hustejšieho palacinkového cesta (odhadom 3 kopcovité polievkové lyžice). Obsah vylejeme do zohriatej panvice potretej bravčovou masťou. Upečieme z oboch strán.

Obed

 • Polievka / vývar z kostí
 • Zelenina a hemendex

Paleo diéta a autizmus - obed

Upozornenie: Šunka kúpená v obchode môže obsahovať nielen lepok či sóju ale aj kopec E-čok (stále skontrolujte obsah na nálepke). Preto, pokiaľ ju dieťaťu už môžete dopriať, tak treba hľadať šunku s čo najväčším obsahom mäsa a minimálnym množstvom E-čok. My dávame synovi jeden plátok šunky maximálne raz za dva týždne.
GAPS diéta: nevhodná šunka
PALEO diéta: nevhodná šunka
PALEO AIP diéta: nevhodná šunka, paprika a paradajka

Recepty na polievku a hemendex

Polievka / vývar z kostí
(Podla veľkosti 2 až 5 špikových kostí do 7l hrnca, zaliať vodou, pridať 2 lyžice jablčného octu, 2 morčacie alebo kuracie stehná, stehná nechať variť na malom plyne cca. 1 1/2 hodiny, po vybraní mäsa variť kosti ešte ďalšie 2 až 4 hodiny.)

Zelenina a hemendex
V prípade, že niekto ešte nerobil hemendex :-), tak príprava je nasledovná. Na rozohriatu panvicu dáme bravčovú masť, plátok šunky a zalejeme 2 vymiešanými vajíčkami, ktoré ochutíme troškou soli. Usmažíme podľa vlastných preferencií. Dáme na tanier s pripravenou zeleninou (napr. šalát, špenát, mrkva, kaleráb, reďkvička, paradajka, paprika a brokolica).

Večera

 • Banán a jablko
 • Pohánkové chlebíky

Paleo diéta a autizmus - večera

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: nevhodný pohánkový chlieb
PALEO diéta: nevhodný pohánkový chlieb
PALEO AIP diéta: nevhodné ľanové semienka, vlašské orechy a pohánkový chlieb

Recept na banán s jablkom

1 banán a 1 ošúpané pokrájané jablko, dáme do nádoby, pridáme cca. 1/3 pohára vody, 1 polievkovú lyžicu pomletých ľanových semien. Následne všetko vymixujeme do hladkej kaše, ktorú vylejeme do pripravenej misky/taniera. Vrch ozdobíme hrozienkami a vlašskými orechmi.

Články o strave, ktoré by vás mohli zaujímať:

Rodičia K&K

PS: V prípade nesprávneho zaradenia potravín do diétnych programov nás prosím na to upozornite. Väčšina bude priradená správne, ale chybička sa mohla niekde vlúdiť :-).

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore