Utorok | Čo jedáva náš syn počas dňa – na bezlepkovej diéte

Autizmus a strava | Ahojte maminy, pridávame zoznam a video, ako vyzeral jedálniček nášho syna v utorok - bez lepku, kazeínu, sóje, rafinovaného cukru, umelých sladidiel, dochucovadiel a ďalšej chémie. V článku nájdete aj recepty na prípravu jednotlivých jedál.

Raňajky, obed aj večera zodpovedá až na malé výnimky zásadám GAPS diéty, ktorá pomohla a pomáha mnohým autistickým ďeťom zlepšiť ich zdravotný stav. Rovnako, mnohé z pripravovaných jedál zodpovedajú aj PALEO diéte aj nízkosacharidovej diéte. Nevhodné potravinové zložky pre GAPS diétu alebo PALEO diétu adresujeme pri jednotlivých receptoch. Recepty sa dajú samozrejme modifikovať podľa vašej fantázie alebo ľubovôle, my sme ich uviedli, ako ich bežne používame a ako ich náš syn obľubuje.

Čo jedol náš syn v utorok

Raňajky

 • Kokosovo ľanový chlebík
 • Alsan maslo
 • Mrkva
 • Paprika červená
 • Paradajka
 • Reďkovka
 • Uhorka
 • Karfiol
 • Brokolica

Autizmus - Raňajky a PALEO diéta

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: nevhodná sóda bikarbóna, Alsan maslo a ľanové semienka
PALEO diéta: nevhodné Alsan maslo
PALEO AIP diéta: nevhodné Alsan maslo, ľanové semienka, paprika a paradajky

Recept na kokosovo ľanový chlebík

1/2 pohára kokosovej múky, 1/2 pohára pomletých ľanových semien, 1/2 čajovej lyžičky sódy bikarbóny, 1/2 čajovej lyžičky soli, 5 vajec, 1/4 pohára kokosového oleja, 1/8 pohára vody, 1 čajová lyžička jablčného octu. Zvlášť zmiešať suché a mokré ingrediencie, následne ich zmiešať dohromady a vymiesiť do formy bochníka, ten preniesť do formy na pečenie. Piecť vo vyhriatej rúre pri 180°C cca. 40 minút.

Obed

 • Polievka / vývar z kostí
 • Paradajková kapusta s mäsom

Autizmus - Obed a PALEO diéta

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: vhodné, ak sa kapusta s mäso varí v hrnci na nízkom plyne
PALEO diéta: vhodné
PALEO AIP diéta: nevhodné drvené paradajky vo vlastnej šťave a korenia - červená paprika, čierne korenie, rasca

Recepty na polievku a paradajkovú kapustu

Polievka / vývar z kostí
Podľa veľkosti 2 až 5 špikových kostí do 7l hrnca, zaliať vodou, pridať 2 lyžice jablčného octu, 2 morčacie alebo kuracie stehná, stehná nechať variť na malom plyne cca. 1 1/2 hodiny, po vybraní mäsa kosti variť ešte ďalšie 2 až 4 hodiny.

Paradajková kapusta s mäsom
Vo väčšej panvici speniť do zlatista jednu cibuľu, následne pridať 700 g mletého mäsa /morčacie/kuracie/bravčové, uvariť do biela, pridať papriku, čierne korenie, majoránku, medvedí cesnak, soľ, následne preniesť do tlakového hrnca. Potom pridať do tlakového hrnca na drobno narezanú hlávkovú kapustu červenú/bielu, zaliať vodou, pridať cca 300 ml drvených paradajok vo vlastnej šťave, opäť pridať korenie papriku, čierne korenie, majoránku, medvedí cesnak, soľ, 1 až 2 kvapky stévie. Všetko následne premiešať a variť cca. 20 minút (biela kapusta), 30-40 min (červená kapusta). Po dokončení je možné kapustu a mäso zahustiť odobratím cca. dvoch naberačiek kapusty, rozmixovať to na kašu a pridať naspäť do hrnca.

Večera

 • Banán a avokádo
 • Pohánkové chlebíky

Autizmus - Večera a PALEO diéta

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: nevhodný pohánkový chlieb a ľanové semienka
PALEO diéta: nevhodný pohánkový chlieb
PALEO AIP diéta: nevhodný pohánkový chlieb, vlašské orechy a ľanové semienka

Recept na banán s avokádom

1 banán a 1/2 avokáda ošúpeme, dáme do nádoby, pridáme cca. 1/3 pohára vody, 1 polievková lyžica pomletých ľanových semien. Následne všetko vymixujeme do hladkej kaše, ktorú vylejeme do pripravenej misky/taniera. Na vrch dáme hrozienka a vlašské orechy.

Články o strave, ktoré by vás mohli zaujímať:

Rodičia K&K

PS: V prípade nesprávneho zaradenia potravín do diétnych programov nás prosím na to upozornite. Väčšina bude priradená správne, ale chybička sa mohla niekde vlúdiť :-).

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore