Streda | Čo jedáva náš syn počas dňa – na bezlepkovej diéte

Autizmus a strava | Ahojte maminy, pridávame zoznam a video, ako vyzeral jedálniček nášho syna v stredu - bez lepku, kazeínu, sóje, rafinovaného cukru, umelých sladidiel, dochucovadiel a ďalšej chémie. V článku uvádzame aj recepty na prípravu jedál natočených ...

... vo videozázname. Raňajky, obed a večera až na malé výnimky zodpovedajú zásadám GAPS diéty, ktorá pomohla a pomáha mnohým ďeťom na autistickom spektre zlepšiť ich zdravotný stav. Rovnako, niektoré z pripravovaných jedál zodpovedajú PALEO diéte a nízkosacharidovej diéte. Nevhodné potravinové zložky pre GAPS diétu alebo PALEO diétu adresujeme pri jednotlivých receptoch. Recepty sa dajú samozrejme ďalej modifikovať podľa vašej fantázie/ľubovôle. My ich udávame podľa toho, ako ich najviac obľubuje náš syn.

Čo jedol náš syn v stredu

Raňajky

 • Pohánkový chlebík (chlieb dostať obvykle v predajni Milk Agro, Fresh)
 • Alsan maslo
 • Mrkva
 • Paprika biela
 • Paprika červená
 • Paradajka
 • Kaleráb
 • Uhorka
 • Špenát
 • Karfiol

Autizmus - Raňajky a GAPS diéta

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: nevhodný pohánkový chlieb a Alsan maslo
PALEO diéta: nevhodný pohánkový chlieb a Alsan maslo
PALEO AIP diéta: nevhodný pohánkový chlieb, Alsan maslo, paprika a paradajky

Obed

 • Polievka / vývar z kostí
 • Zelenina a mäso na prírodno

Autizmus - Obed a GAPS diéta

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: vhodné
PALEO diéta: vhodné
PALEO AIP diéta: nevhodná paprika, paradajky a koreniny - červená paprika, čierne korenie

Recepty na polievku a mäso na prírodno

Polievka / vývar z kostí
(Podľa veľkosti 2 až 5 špikových kostí do 7l hrnca, zaliať vodou, pridať 2 lyžice jablčného octu, 2 morčacie alebo kuracie stehná, stehná nechať variť na malom plyne cca. 1 1/2 hodiny, po vybraní mäsa variť kosti ešte ďalšie 2 až 4 hodiny.)

Zelenina a mäso na prírodno
Plátok morčacieho prsíčka ochutíme soľou, paprikou, čierným korením, medvedím cesnakom a opečieme na panvici na bravčovej masti. Po úprave pridáme na tanier a pridáme zeleninu napr. šalát, mrkva, reďkvička, uhorka, paradajka, paprika a brokolica.

Večera

 • Cícer s mangom
 • Pohánkové chlebíky

Autizmus - Večera a GAPS diéta

Neobsahuje: lepok, kazeín, sóju, rafinovaný cukor
GAPS diéta: nevhodný cícer a pohánkový chlieb (cícer je možné nahradiť banánom)
PALEO diéta: nevhodný cícer a pohánkový chlieb
PALEO AIP diéta: nevhodný cícer, pohánkový chlieb a vlašské orechy

Recept na cícer s mangom

Namočiť pohár cíceru na 24 hodín, následne ho v tlakovom hrnci uvariť do mäkka, na výrobu kaše odoberieme cca. 1/3 pohára uvareného cíceru (zvyšok odložíme do chladničky/mrazničky). Do nádoby pridáme cícer, 1/3 ošúpaného manga, 1/4 čajová lyžička škorice, dochutíme stéviou 3 až 5 kvapiek, vymixujeme do hladkej kaše, ktorú vylejeme do pripravenej misky/taniera. Na vrch pridáme hrozienka a vlašské orechy.

Články o strave, ktoré by vás mohli zaujímať:

Rodičia K&K

PS: V prípade nesprávneho zaradenia potravín do diétnych programov nás prosím na to upozornite. Väčšina bude priradená správne, ale chybička sa mohla niekde vlúdiť :-).

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore