Autizmus a iPad | Prečo je iPad tak užitočný pre deti s PAS

Ako môžu iPad a vzdelávacie aplikácie pomôcť rodičom detí, nech sa nachádzajú v akomkoľvek spektre autistických porúch (tažký postih, mierny, vysokofunkčný autista, Aspergerov Syndróm) alebo trpia inou pervazívnou poruchou? Zoznam je dlhý. V tomto článku zhrnieme pozitíva aj negatíva používania iPadu. V nasledujúcom článku prezradíme, ako pomáha iPad od roku 2014 vzdelávať nášho syna. No a ďalšie články venujeme ...

... aplikáciam, ktoré majú potenciál pomáhať deťom s autizmom zlepšiť ich koncentráciu, porozumenie, pamäť, rýchlosť myslenia, rozhodovanie, riešenie problémov, ale hlavne ich vzdelávať spôsobom, ako to nedokáže ani najlepší pedagóg. Keďže sme tých aplikácií pre deti s autizmom (ale nielen výhradne určených pre nich) stiahli či zakúpili takmer 170, niektoré informácie vás budú určite zaujímať. Začneme tým, aký je rozdiel medzi iPadom a tabletom, prečo je iPad vynikajúcim vzdelávacím nástrojom pre autistické deti a aké sú výhody jeho používania. Potom si povieme niečo o iPad aplikáciach pre autistov, aké druhy sú v ponuke, čo dokáže dieťa z nich vyťažiť a na záver spomenieme aj niečo o úskaliach používania iPadov.

Čo je to iPad alebo tablet?

Ako to raz niekto pekne povedal “Všetko sú tablety, len iPad je iPad”. Praktický rozdiel medzi tabletom a iPadom je v odlišnom operačnom systéme a množstve aplikácií, ktoré sú preň vyrobené. Obe však patria medzi elektronické nástroje s dotykovou obrazovkou uspôsobenou pre prácu aj zábavu, akou je napríklad:

 • sledovať filmy, TV, YT
 • počúvať rádio
 • nahrávať a tvoriť hudbu
 • hrať hry
 • čítať knihy
 • písať
 • kresliť a maľovať
 • zachytávať fotografie alebo natáčať videá
 • používať ako GPS
 • streamovať konferencie atď.

Čo je lepšie zakúpiť, Android tablet alebo iPad?

Obidve platformy majú svoje výhody a nevýhody. V prvom rade kúpa zavisí od toho, koľko ste ochotní za-investovať. Na trhu nájdete lacné tablety zvučných značiek používajúcich Android operačný systém vytvorený Googlom a aj značne drahšie iPady používajúce iOS operačný systém vytvorený Apple-om.

Za druhé, musíte si zodpovedať otázku, ako veľmi chcete, aby dieťa iPad využívalo. Vysvetlíme to nasledovne. Pred 6 rokmi sme stáli pred rovnakou otázkou, či kúpiť synovi Android tablet alebo iPad. Vyriešili sme to návštevami diskusných fór a čítaním skúseností iných rodičov autistických detí. iPad vychádzal ako jednoznačný víťaz hlavne kvôli množstvu aplikácií vyvinutých pre autistické deti oproti OS pre Androidy. Súčastná situácia však už môže vyzerať inak, ale keďže sme do dnešných dní nenarazili na žiadne nevýhody používania iPadov, tak sme stále ich spokojní a verní užívatelia.

Prečo je iPad tak vhodným vzdelávacím nástrojom pre autistické deti?

Samozrejme, počítače poskytujú vynikajúce spôsoby, ako uľahčiť učenie a komunikáciu deťom žijúcim s autizmom. Vďaka zrodu a inováciám iPadu však majú teraz deti s autizmom ešte viac príležitostí na zlepšenie svojich komunikačných, motorických a kognitívnych schopností. Keďže iPad používa dotykovú obrazovku je z užívateľského hľadiska viac priateľský pre deti, ktoré majú problémy s učením alebo koordináciou. Väčšina detí, ktoré používajú iPad, rýchlo zistia, že ťukanie alebo posúvanie palcom po obrazovke je jednoduchšie ako písanie. Taktiež, iPad môže ísť s dieťaťom kamkoľvek je potrebné, čo tradičný počítač alebo laptop malému dieťaťu poskytnúť nemôže. To znamená, že rodičia majú spôsob, ako svoje dieťa upokojiť napríklad v čakárni u lekára, zatiaľčo sa môže sústrediť, tvoriť a vzdelávať.

Výhody používania iPadu na vzdelávanie:

 • prenosnosť iPadu
 • dotyková obrazovka, takže nie je potrebná žiadna myš
 • digitálna podoba rovnajúca sa knihe alebo papieru
 • nie je potrebné hýbať očami z klávesnice na obrazovku
 • aplikácie sú ľahko organizovateľné, predvídateľné a dostupné
 • aplikácie pomáhajú rozdeliť učenie na jednotlivé, menej zložité úlohy a témy
 • dieťa sa môže tešiť samostatnému vzdelávaniu bez vonkajšieho tlaku a obmedzení.

Úskalia a nebezpečenstvá iPadu pre deti s autizmom

Aj keď je pre dieťa s autizmom iPad veľkým prínosom, neznamená to, že máme nechávať svoje dieťa používať iPad celé hodiny. Alebo mu ho dať zakaždým do rúk, keď je v aute, v čakárni alebo na návšteve, pretože mu tým znemožníme, aby sa učilo zamestnávať svojimi myšlienkami, predstavivosťou alebo pozorovať a vnímať okolie. Rovnako netreba zabúdať, že používanie iPadu by nemalo vytlačiť iné hračky, hry, fyzickú aktivitu a sociálny kontakt. iPad totiž ponúka obmedzené senzorické prostredie a žiadnu fyzickú námahu.

Inak povedané, vaše dieťa nemôže cítiť aplikáciu tak, ako:

 • dotykom plyšové hračky, bábiky, autíčka či oblečenie
 • vôňu koláča, ktorý ste spolu namiesili a upiekli
 • držanie, ukladanie alebo skladanie drevených kociek alebo Lega
 • pohyb na čerstvom vzduchu
 • pocity, keď vás objíma.

Všetky tieto aktivity v reálnom svete ponúkajú vášmu dieťaťu bohaté, ale hlavne ničím nenahraditeľné vnemy na spoznávanie svojho tela, prostredia a ľudských vzťahov. Skrátka, technológia nevie nahradiť dieťaťu zručnosti a znalosti, ktoré mu dokážu dať rodičia. Na druhej strane sa nemusíte cítiť vinní, že necháte dieťa používať iPad, pokiaľ je to s mierou. Zabezpečte však, že je to iba jedna z mnohých aktivít, ktorá mu poskytuje možnosť sa učiť, objavovať a užívať si.

Pokiaľ vás zaujíma čo odporúča ohľadom používania iPadov pre deti Americká akadémia pediatrie (AAP), prečítajte si článok American Academy of Pediatrics Announces New Recommendations for Children’s Media Use. Na preklad použite Google Translate. V krátkosti, Americká akadémia pediatrov odporúča, aby deti vo veku od 18 mesiacov do 2 rokov používali digitálne médiá iba s vami, zatiaľčo deti vo veku od 2 do 5 rokov by nemali používať či sledovať akékoľvek digitálne média viac ako 1 hodinu denne. Pre deti vo veku 6 a viac rokov treba stanoviť čas strávený používaním digitálnych médií tak, aby malo dieťa primeraný spánok, fyzickú aktivitu a ďalšie činnosti pre jeho zdravý vývoj.

My by sme len dodali, že na základe našich skúseností a dosahovaných výsledkov je častejšie alebo dlhšie používanie iPadu ako to odporúča Americká akadémia pediatrov pre deti s poruchami autistického spektra alebo inou pervazívnou poruchou omnoho prospešnejšie za podmienok, ktoré spomenieme v nasledujúcom článku Autizmus a iPad | Ako pomáha iPad vzdelávať nášho syna každý deň.

Nebezpečenstvo žiarenia iPadu a tabletu

Ako súčasť svojho dizajnu, iPad aj tablety emitujú EMF žiarenie, ktoré bolo spojené s nepriaznivými účinkami na zdravie, ako sú rakovina, leukémia a neplodnosť. Aj keď samotné žiarenie je nízke, je konzistentné. Deti žiareniu ale vystavené byť nemusia. Stačí, keď im po stiahnutí alebo zakúpení nových aplikácií do iPadu vypnete Wi-Fi a pokiaľ zvyknete zdielať údaje medzi iPadom a ďalšími elektronickými zariadeniami, tak je potrebné vypnúť aj Bluetooth.

To je všetko ohľadom témy, prečo je iPad užitočným pomocníkom pri vzdelávaní detí s autizmom. V nasledujúcom článku prezradíme, ako presne nám iPad pomáha už šiesty rok so vzdelávaním nášho syna.

Rodičia K&K

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore