11 aktivít na voľný čas s dieťaťom s poruchou autistického spektra (PAS)

Čo všetko sa dá s dieťaťom s poruchou autistického spektra (PAS) robiť? Kam s ním ísť vo voľnom čase v zime či v lete? Koľko peňazí to stojí? Dá sa uplatniť zľava na ZŤP preukaz? Tých možností kam ísť a druhy aktivít, ktoré sa dajú prevádzať s dieťaťom diagnostikovaným na autizmus alebo spadajúcim do širšieho autistického spektra PAS je viac, ako ich obaja rodičia dokážu časovo a fyzicky zorganizovať. Ešte lepšia správa je, že mnohé aktivity si nevyžadujú ...

... siahnuť do rodinného rozpočtu, alebo sú výdavky veľmi nízke. Hovoríme z našich vlastných skúseností. Aby ste ale v úvode neostali z výberu paralizovaní, treba začať s tým, čo viete zakomponovať do každodenného voľného času vášho dieťaťa ešte dnes alebo zajtra. To vám dá čas, kým zistíte, kde vaše dieťa zaostáva (najrýchlejším spôsobom cez test ATEC) a identifikujete, ktoré z aktivít by mu pomohli v budúcom rozvoji najviac. Ak vybrané aktivity zapracujete do dennej rutiny vášho dieťaťa a začnete ich prevádzať s posvätnou pravidelnosťou, už v priebehu niekoľkých týždňov zbadáte zlepšovanie stavu. V priebehu mesiacov to bude vidieť aj vaše blízke okolie.

Príklad: Identifikácia a aktivity pre voľný čas, ktoré pomohli nášmu synovi

Nikto nám nedal súpis, akými aktivitami vyplniť synov voľný čas. Po trpkých skúsenostiach s behaviorálnymi “odborníkmi” sme objavili test ATEC, ktorý je každému rodičovi prístupný 24/7/365. Po vyplnení 77 otázok bolo jasné, v ktorých zo štyroch oblastí náš syn zaostával najviac a v čom konkrétne. Následne sme skúšali rôzne druhy aktivít. Tie najúčinnejšie sme zapracovali do denných a týždenných rutín nasledovne:

 1. Zdravie - Práve poslednú oblasť “Zdravie” sme museli adresovať ako prvú, keď sme chceli riešiť všetko ostatné. Nie nadarmo sa totiž vraví, že “V zdravom tele zdravý duch". Po strate jemnej aj hrubej motoriky, po pokrivení nôh a pri častých chorobách to bola nevyhnutnosť. Preto sme začali venovať veľa času športovým aktivitám.
 2. Stres - Keďže so synom nebolo možné vykonávať mnohé činnosti, ktoré sú pre zdravé neurotypické deti v jeho veku bežné (chodenie do obchodov, cestovanie verejnými prostriedkami, zmeny trás, či zmeny zabehnutých rutín), začali sme postupne vytvárať nové situácie. Vystavovaním zdravej dávky stresu sa nám začalo dariť posúvať jeho hranice. V dnešnej dobe už nič zo spomínaného nie je problém.
 3. Socializácia - Začleniť nášho syna do spoločnosti zdravých detí bolo prvé dva roky nemožné. Preto sme sa zamerali na:
  a) individuálne aktivity, ktoré ho učili rešpektovať a akceptovať, že všetko má svoje pravidlá
  b) časté návštevy detských a športových centier mu zase umožňovali interakciu s deťmi.
  Po dvoch rokoch práce nám syna v siedmich rokoch prijali do CVČ na krúžok výtvarnej výchovy. Nasledujúci rok ho prijali na bedminton a loptové hry a v tomto školskom roku pribudol krúžok pingpongu. Vzorové správanie zdravých deti zmenilo a mení to jeho na nepoznanie.
 4. Vzdelávanie - V 5 rokoch bol náš syn vývojovo niekde na úrovni 1 až 2 ročného dieťaťa. Ako sme už zistili, individuálne učenie jeden na jedného (à la ABA) má svoje limity. Preto naše aktivity smerovali na vytváranie celkových samostimulujúcich prostredí. Tie oveľa rýchlejšie a hlavne nenásilne zvyšovali synovu úroveň nových znalostí a zručností. Medzi niektoré napr. patrili - pravidelné čítanie rozprávok, časté návštevy knižníc, kníhkupectiev, kupovanie a požičiavanie kníh a tiež kupovanie výhradne vzdelávacích aplikácií, ktorých má v súčasnosti okolo 140+. Aj keď má náš syn problém s artikuláciou, práve tieto aplikácie mu pomohli sa naučiť písmená, nové slová, písať, čítať, sčítať, odčítať, násobiť, deliť, skladať puzzles, atď.. Týmto aplikáciam môžeme byť vďační za najväčší prínos v synovom vzdelávaní bez nášho aktívneho zásahu. Otázkam, ktoré aplikácie to sú, kde ich kúpiť alebo koľko stoja budeme venovať ďalšiu sériu nasledujúcich článkov.

Samozrejme, základom pre kontinuálne budovanie nových návykov a utvrdzovanie tých naučených bola pravidelnosť. Preto sme sa snažili synovi vyplniť voľný čas prospešnými aktivitami 5-6 dní do týždňa.

Zoznam outdoorových a indoorových aktivít pre voľné chvíle dieťaťa s PAS

Nasledujúci zoznam outdoorových a indoorových aktivít určite nevyčerpáva všetky dostupné možnosti, ale nech je vaše dieťa na ktoromkoľvek konci autistického spektra, veríme, že na základe výsledkov testu ATEC sa vám ľahko podarí zostaviť kombináciu najprospešnejších aktivít. Tie by mali viesť rovnako ako u nášho syna k rýchlemu zlepšovaniu jeho stavu po mentálnej aj fyzickej stránke.

Outdoorové aktivity pre dieťa s PAS

1, Športové aktivity

O 14 bonusoch pravidelného cvičenia, z ktorých môžu ťažiť z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska deti s PAS sme spomínali v článku Šport a autizmus. Dodáme len, že naše skúsenosti uviesť syna do pravidelných športových aktivít kvôli strate jemnej a hrubej motoriky boli prevažne spojené so všetkým, čo malo kolesá. Našťastie ich mal rád. Hlavnou esenciou bolo to, že ho to unášalo a presuny ho stáli menej námahy ako samotná chôdza. Rovnako by si mohlo obľúbiť niektoré z nasledujúcich športov aj vaše dieťa. Zoradili sme ich podľa poradia, ako sa nám ich darilo vniesť do života nášho syna:

 • odrážadlo
 • kolobežka
 • korčuľovanie na kolieskových korčuliach
 • korčuľovanie na ľade
 • plávanie (odporúčame iba bazény bez chlóru a chémie)
 • loptové hry
 • skejtbordovanie
 • sánkovanie
 • bicyklovanie
 • lezenie
 • bicyklovanie
 • bedminton
 • pingpong

Cena: športová výbava

2, Prechádzky/výlety do okolitej prírody (parky, lesy)

Slnko, vtáčí spev, žblnkot tečúceho potoka, čerstvý vzduch a ticho má na naše deti veľmi ukľudňujúci účinok. A to bez rozdielu ročného obdobia. Navyše, pre dieťa je to príležitosť pozorovať, skúmať a získavať nové informácie, ku ktorým sa medzi 4 stenami nemá ako dostať. V zime kvôli vhodnejšiemu bohatému programu a krátkym dňom chodievame na prechádzky do prírody menej. S predĺženými dňami sa snažíme byť so synom vonku tak často, ako sa len dá, hlavne v spojení so športovými aktivitami. Čas strávený v prírode sa evidentne odráža na uvoľnenom synovom správaní.

Cena: v závislosti od vzdialenosti a výberu dopravného prostriedku .

3, Zoologické a botanické záhrady

Tieto návštevy ponúkajú dieťaťu príležitosť naživo vidieť zvieratá, ktoré vídava iba na obrázkoch v knihách, iPade, či internete. S botanickou záhradou je to trošku ťažšie - lebo rastlinka ako rastlinka 🙂 . V každom prípade, je to príjemne strávený čas dieťaťa v unikátnom prostredí. Ak máte takéto možnosti vo svojom okolí, skúste ich využiť. Je to k nezaplateniu. Predovšetkým ZOO, ktoré má v Košiciach aj rozsiahle detské ihrisko vrátane Tarzánie/Lúčneho lesa. Navyše, ak máte vybavený ZŤP preukaz, tak vstup je takmer zadarmo. Spočiatku vaše dieťa, ako aj náš syn nemusí prejavovať o zvieratá záujem, ale časom sa to zmení. Z našich skúseností by sme povedali, že netreba podceňovať vystavovanie našich detí novým situáciám a vnemom. Aj keď sa môže niekedy zdať, že ich niečo nezaujíma, nikdy nevieme, ako im tým v hlávke pomáhame informácie ukladať, triediť, spájať a dopĺňať ich mapu života.

Cena: Košická ZOO na ZŤP preukaz 1,50€ a doprovod zadarmo, Botanická záhrada na ZŤP preukaz 2€ a dospelý 3€

4, Detské areály a Tarzánie

Detské areály sú zdrojom veľkej zábavy. Naše deti tu majú možnosť naplniť sa okamžitým uspokojením (hojdanie, šmýkanie, skákanie na trampolíne), skúšaním a testovaním svojich limitov (preliezačky, kývajúce brvná a laná). Hlavným bonusom je jedinečná možnosť sledovať a kopírovať šikovnejšie deti. V Košiciach sa dajú také areály nájsť na Aničke, Alpinke a na Alejovej ulici. Na Alejovej je okrem iného aj cestné ihrisko, kde majú deti možnosť jazdiť na autách, bicykloch, či kolobežkách a učiť sa dopravným predpisom. Súčasťou areálu je aj rozsiahle skejtbordové ihrisko, kde sa dá chodiť aj na kolobežke či korčuliach. Skúste zistiť, či podobné detské areály nemáte aj vo vašom okolí.

Cena: pohybuje sa od 0 do 4€

5, Návštevy sídliskových detských ihrísk

Detské ihriská na sídliskách síce neposkytujú toľko zábavy ako detské areály, ale väčšina z nás ich má rovno pod nosom alebo niekde nablízku. Navyše, vášmu dieťaťu poskytujú tieto ihriská interakciu so zdravými deťmi. Keď je vášmu dieťaťu jedno detské ihrisko málo, alebo sa rýchle unudí, tak ako náš syn, zoberte mu odrážadlo, kolobežku alebo bicykel a za 2-3 hodiny môžete obehnúť aj 5 blízko sídliacich detských ihrísk. Nezabudnite na jedlo, vodu a extra oblečenie, keby sa vaše dieťa spotilo alebo počasie schladilo.

Cena: zadarmo

Interiérové aktivity pre dieťa s PAS

6, Občianske združenia pre autistov alebo Kluby rodičov autistických detí

Ak ste sa nedávno dozvedeli, že vaše dieťa má autizmus alebo niektorú z pervazívnych chorôb spadajúcich do autistického spektra, najrýchlejší spôsob ako sa zorientovať v tomto svete, bude pre vás vyhľadať vo svojom okolí Občianske združenie pre autistov alebo Klub rodičov autistických detí. Pokiaľ natrafíte na naozaj aktívne združenie, tak okrem mnohých iných vecí (pomoc, podpora, vzdelávanie, výmena informácií a skúseností) sa môžete aktívne zapojiť do ich organizovaných spoločenských aktivít s deťmi podobného osudu. Viac sa o združeniach pre autistov dočítate v predchádzajúcom článku.

7, Centrá voľného času (CVČ)

Zapísanie dieťaťa do krúžkov miestneho Centra voľného času je jednou z mála možností o pokus začlenenia dieťaťa s PAS do spoločnosti zdravých rovesníkov. Účasť v týchto krúžkoch je však podmienená tým, že:
a) CVČ vám musí dať súhlas 
b) nemôžete dieťa odniesť a za dve hodiny si ho vyzdvihnúť. 
Vedúci jednotlivých krúžkov zvyknú mať na starosti aj 10-20 detí, kde nie je čas na individuálne vedenie. Preto vaše dieťa musí mať asistenta. Inými slovami, Centrá voľného času (CVČ) by sa mohli pokúsiť využiť rodiča dieťaťa s diagnózou napr. vysoko-funkčný autizmus, Aspergerov syndróm, ADD alebo ADHD za podmienok, že dieťa dokáže už zo značnej časti nasledovať pokyny, nemá chovanie/prejavy, ktoré by narušovali chod výuky krúžku a nie je agresívne alebo nebezpečné voči ostatným deťom a okoliu. Keď máte takéto dieťa, stojí vám za úsilie mu krúžok v CVČ vybaviť. Umožníte mu tak rýchle doťahovanie na zdravých rovesníkov.

Náš syn momentálne navštevuje v spoločnosti rodiča:

Utorok: bedmintonový krúžok 1,5 hod
Streda: pingpongový krúžok 1,5 hod
Štvrtok: loptové hry 1,5 hod
Piatok: výtvarná výchova 2 hod

Cena: sa môže pohybovať od 2 do 11€ / mesiac za krúžok

8, Návštevy knižníc, kníhkupectiev a kín

Tu nám chvíľu trvalo pochopiť, že je mnohonásobne jednoduchšie vytvoriť dieťaťu motivujúce podmienky pre učenie sa, ako sa ho snažiť učiť. Samozrejme, učenie za stolom je tiež dôležité ale… Príklad, ktorý určite poznáte je, že sa môžete učiť angličtinu doma 10 rokov alebo vycestovať do Anglicka a naučiť sa ju za 2 roky. Naše deti akademicky zaostávajú za zdravými rovesníkmi. Mnohé majú problém dosiahnuť základnú gramotnosť, alebo napredujú pomaly. Hlavne preto, že sa ich snažíme iba učiť - a učenie znie ako robiť niečo z donútenia, kde je progres obvykle pomalý. Prečo potom nevytvoriť dieťaťu podmienky, za ktorých je motivované učiť sa samo a rýchlo? Napríklad:
a) na všetku elektroniku (telefón, ipod, ipad, tablet, počítač) dáme heslá (slová, ktoré ho chceme naučiť) a keď si ich už pamätá, tak ich vymeníme za nové
b) naučíme dieťa na YT vyhľadávať jeho obľúbené rozprávky, po čase už bude používať slová a slovné spojenia, ktoré ste ho nikdy neučili
c) do tabletu, iphonu, ipadu sťahujte iba vzdelávacie aplikácie 
d) každých 10 minút práce alebo opakovania už naučeného učiva odmeňte 30 minútami na počítači, ipade, tablete, ipode, obľúbenou činnosťou (v začiatkoch bol pomer 1-2 minúty na 15 minút relaxu)

Základom všetkého je obklopiť dieťa knihami. Bohatá knižnica v detskej izbe je dobrý začiatok. Časté návštevy knižníc a kníhkupectiev, kde sa má možnosť dieťa hodiny prehrabávať a objavovať nové knihy je k nezaplateniu.

No a kiná, aj keď spočiatku treba počítať s tým, že dieťa nemusí mať trpezlivosť alebo záujem sledovať celú rozprávku, sa pravidelnou návštevou kín časom upraví. Trik je zo začiatku brávať dieťaťu jeho obľúbené jedlo alebo iPad. Skrátka čokoľvek, čo vám pomôže ho udržať v kine čo najdlhšie. Verte nám, funguje to. Dnes už s 1-2 prestávkami pozeráme celé rozprávky.

Cena: knižnica je zadarmo, kníhkupectvo môže byť tiež zadarmo, kino cca. 4.60€ na ZŤP kartu a doprovod má vstup v niektorých kinách zadarmo

9, Cestovanie električkami, autobusmi, vlakmi

Cestovanie hromadnou mestskou dopravou je (pokiaľ pomôžete dieťaťu prekonať počiatočné možné problémy - strach z cestovania, neprimerané správanie ako napríklad dotýkanie sa ľudí, ktorí majú zaujímavé nadpisy na tričkách či inom oblečení, alebo tendencie zdvihnúť niekoho zo stoličky, keď nie je miesto na sedenie) pre mnohé naše deti veľmi upokojujúca aktivita. Navyše, mnohé z nich majú veľmi dobrú pamäť a orientačný zmysel. Takže vás časom sú schopné zaviesť na vybrané miesto, aj keď je potrebné niekoľkonásobné prestupovanie a viacero kombinácií dopravných prostriedkov. Príkladom je náš syn. Na začiatku sme museli riešiť oba spomínané problémy. Jeho hlučné výbuchy a nekontrolované správanie v prostriedkoch MHD ale aj inde sa však vytratili po úprave stravy. Strach z preplnených priestorov zase zmizol postupným predlžovaním pobytu v dopravných prostriedkoch. Naučil sa čakať na MHD prostriedky a pochopil pojem času ako takého.

Cena: električka a vlak na ZŤP vrátane doprovodu za cenu MHD karty, za medzimestský autobus sa platí

10, Návštevy rodinných príslušníkov a priateľov

Brať dieťa na pravidelné návštevy k rodinným príslušníkom a priateľom či už v rámci spoločenských udalostí alebo bežných stretnutí je ideálna príležitosť pre socializáciu dieťaťa v bezstresovom prostredí. Je to príležitosť na kontakt a spoznávanie ďalších ľudí. Chvíľková hra, niekoľko otázok, na ktoré nie je nutné správne odpovedať, milé slovo, či pohladenie od ďalších ľudí znamená pre celkový vývoj dieťaťa viac, ako si jeden dokáže predstaviť. Nie nadarmo africké príslovie hovorí "Na výchovu dieťaťa je potrebná celá dedina."

Cena: doprava

11, Návštevy indoor spoločensko-zábavných centier

Toto sú ideálne miesta, kde je možné tráviť čas s dieťaťom, hlavne počas upršaných dní a chladných zimných mesiacov. Ako už spomíname, detské areály rovnako aj spoločensko-zábavné centrá sú ďalším potenciálnym zdrojom veľkej zábavy. Bonusom je, že naše deti tam majú jedinečnú možnosť pozorovať a kopírovať svojich šikovnejších rovesníkov a tým posúvať svoje limity bez toho, aby sme ich k niečomu nútili. Ale radšej ako o nich hovoriť, pozrite si rovno obrázky, čo centrá napríklad v Košiciach ponúkajú pre vyhratie sa detí:

JAYMO (najväčšie interiérové ihrisko pre deti)
STEAM FACTORY (zábavný komplex pre celú rodinu)
Jump arena (trampolínový park)
Family gym (multišportové zariadenie, kde môžu deti behať, skákať, liezť)

Cena:
JAYMO - 2€ na ZŤP,
STEAM FACTORY - detský svet 4,00 €/hod, lezecká stena a korčuľovanie od 3 do 4,50 € / celý deň,
Jump arena - 9,90 € / hod
Family gym - 5€ / hod

Jediné, čo ostáva na vás je otvoriť Google prehľadávač a zistiť, kam ísť cez voľný čas s vaším dieťaťom, nech už sa nachádza v ktorejkoľvek časti autistického spektra.

Držíme vám palce.

Rodičia

Rodičia K&K

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore