Špeciálne stredné školy pre autistov

Osobne ešte skúsenosti s výberom a nástupom na špeciálnu strednú školu pre autistov nemáme. Preto pre rodičov, ktorí pred takou úlohou/rozhodovaním práve stoja, uvádzame aspoň niekoľko základných informácií. Samozrejme, budeme všetci veľmi vďační rodičom, ktorí s umiestnením svojich detí na špeciálne stredné školy majú skúsenosti a chcú sa o ne podeliť. Odkazy sa dajú zanechávať v spodnej časti článku v sekcii na komentáre.

Špeciálne stredné školy – všeobecne

Špeciálne stredné školy poskytujú žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí sa nemôžu vzdelávať v bežných stredných školách, výchovu a vzdelávanie spôsobom primeraným ich postihnutiu. Školy sa vnútorne diferencujú podľa druhu postihnutia žiakov, na ktoré sú zamerané.

Podľa § 30 ods. 2 školského zákona sa špeciálne stredné školy členia na tieto druhy:
a) Špeciálne stredné odborné učilištia,
b) Špeciálne gymnáziá,
c) Špeciálne stredné odborné školy.

V prípade potreby podrobnejšieho informovania si môžete stiahnuť dokument Špeciálne školy, ktorý sa zaoberá typmi špeciálnych škôl a osobitosťami ohľadom výchovno-vzdelávacích potrieb či organizácie výuky v špeciálnych školách.

Kde nájsť špeciálne stredné školy?

Ponúka sa opäť niekoľko možností. Jedna je navštíviť webovú stránku Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a nájsť podstránku Sieť škôl a školských zariadení Slovenskej republiky. V nižšej časti nájdete a môžete si stiahnuť súbor vo formáte PDF s názvom „Sieť škôl a školských zariadení Slovenskej republiky (špeciálne školy)”, prípadne si môžete stiahnuť zoznam rovno do počítača kliknutím sem. V dokumente nájdete názov a adresu tej-ktorej špeciálnej strednej školy, zoznam študijných odborov a učebných odborov, termín začatia činnosti školy, výchovno-vzdelávací jazyk atď.

ALEBO

Môžete si stiahnuť dokument v PDF AKO NA STREDNÉ ŠKOLY – Prehľad o možnostiach štúdia na stredných školách v školskom roku 2020/2021, vydaný Centrom vedecko-technických informácií SR.

ALEBO

1. Na vyhľadávanie špeciálnej strednej školy vo svojom okolí môžete použiť katalóg na webovej stránke Vyber školu… alebo katalóg Azet.sk.

2. Ďalší spôsob je zadať do prehľadávača Google nasledujúce kľúčové slová – špeciálne stredné školy, špeciálne stredné školy a odborné učilištia, špeciálne stredné školy a špeciálne stredné školy internátne alebo špeciálne gymnáziá – a na konci pridať svoje mesto/obec/lokalitu.

3. Tretí spôsob je pýtať sa učiteľov alebo rodičov, ktorých deti už navštevujú staršie ročníky na základnej škole, ktorú vaše dieťa v súčasnosti navštevuje, keďže mnohí z nich už budú mať o školách celkom dobrý prehľad.

Rodičia K&K

2 názory na “Špeciálne stredné školy pre autistov”

  1. V súčasnosti je v Žiline- Spojená škola internátna, Fatranská 3321/22, má internát a žiaci sa môžu vzdelávať v strednej odbornej škole alebo v odbornom učilišti. Záleží, či žiak s PAS má mentálne znevýhodnenie alebo nemá. Ak má, tak sa môže vzdelávať v OU. Ak nemá, môže sa vzdelávať v SOŠ.

  2. Renata žemberová

    Dobrý deň.,chcem sa spýtať či by niekto vedel poradiť nejakú strednú školu prípadne účňovku pre dieťa s detským autizmom.,kde je menši počet žiakov by bolo ideálne
    Sme z okresu nitra .ďakujem za odpovede

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vezmite, prosím, na vedomie: Informácie uvedené na stránke RieseniaPreAutizmus.sk nie sú určené na diagnostikovanie, liečenie alebo na prevenciu akejkoľvek choroby. Táto stránka predstavuje názory autorov, ktoré vychádzajú z výskumov, skúseností a záverov autorov. Táto stránka nepresadzuje tvrdenie, že každý, kto spraví to isté, dosiahne rovnaké alebo podobné výsledky. Opísaný prístup (prístupy), návrhy a rady nemusia u vás vôbec fungovať, resp. môžu si vyžadovať úpravu, aby vyhovovali vášmu individuálnemu prípadu. Aj keď stránka RieseniaPreAutizmus.sk vynakladá primerané úsilie na poskytnutie presných informácií, neposkytuje tým žiadne záruky ani vyhlásenia týkajúce sa presnosti, platnosti alebo spoľahlivosti akýchkoľvek informácií, ktoré sú alebo môžu byť predložené. Odkazy na iné webové stránky sme vyberali starostlivo a uvážene, ale za ich informácie a obsah nenesieme zodpovednosť. RieseniaPreAutizmus.sk navrhuje, aby si čitateľ urobil svoj vlastný prieskum, aby si potvrdil všetky informácie získané prostredníctvom tejto webovej stránky s inými zdrojmi. RieseniaPreAutizmus.sk nenahrádza lekársku starostlivosť a nie je určená na riešenie jednotlivých situácií a potrieb. Používanie tejto webovej stránky a videí znamená váš súhlas s týmto vyhlásením o zodpovednosti.

Návrat hore